Kyjev 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Palinchak, Presidential Press Service)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko bude vo svojom nadchádzajúcom vystúpení na pôde Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku žiadať rozšírený mandát pre mierovú misiu OSN, aby mohli používať zbrane nielen na svoju sebaobranu.
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Podľa agentúry Ukrinform to dnes uviedla predstaviteľka prezidenta v ukrajinskom parlamente, poslankyňa Iryna Lucenková.
“Prezident (…) bude žiadať rozšírený mandát mierotvorcov OSN, ktorý modrým prilbám umožní používať zbrane v nutných prípadoch, nielen na svoju sebaobranu,” vyhlásila.
Poslankyňa tiež uviedla, že Ukrajina bude žiadať rozmiestnenie mierovej misie na celom území “okupovaných regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti”, ako aj ich prítomnosť na hranici medzi Ukrajinou a Ruskom.
Lucenková dodala, že povinnosťou mierových jednotiek OSN bude nielen chrániť členov misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ale aj presadenie požiadavky “na odmínovanie a odzbrojenie i stiahnutie zahraničných, teda ruských, jednotiek a inštruktorov z územia Ukrajiny”.
Začiatkom septembra ruský prezident Vladimir Putin navrhol rozmiestniť na východe Ukrajiny ozbrojené mierové jednotky OSN, aby pomáhali chrániť pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí monitorujú dodržiavanie prímeria medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami.
Putin spočiatku navrhoval, aby boli mierotvorcovia rozmiestnení pozdĺž styčnej línie medzi ukrajinskými silami a proruskými separatistami. Neskôr ale Rusko oznámilo, že misia OSN by mohla pôsobiť aj v iných oblastiach, kde pracujú pozorovatelia OBSE.
Washington a Kyjev si síce tiež želajú rozmiestnenie mierových zborov OSN v Donbase. Chcú ale, aby pôsobili v tých častiach ukrajinskej hranice s Ruskom, ktoré Ukrajina nemá pod kontrolou, uviedla agentúra Reuters.