Kyjev 21. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko viedol vo štvrtok telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, v ktorom vyzval na prepustenie Ukrajincov zadržiavaných v ruských väzniciach a na okupovaných územiach. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke ukrajinského prezidenta.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Porošenko v telefonáte zdôraznil, že je dôležité, aby mala ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová prístup k ukrajinskému filmovému režisérovi Olehovi Sencovovi a ďalším väzňom.
“Petro Porošenko vyzdvihol potrebu, aby Rusko implementovalo bezpečnostnú časť minských dohôd. Bola zdôraznená aj dôležitosť zintenzívnenia práce v normandskom formáte s cieľom zosúladiť koncepciu rozmiestnenia medzinárodnej mierovej misie OSN na okupovanom území v regióne Donbas ako dôležitého nástroja na implementáciu minských dohôd,” uzatvára správa na webe ukrajinského prezidenta.
Podľa internetovej stránky ruského prezidenta obaja politici diskutovali o riešení krízy na juhovýchode Ukrajiny, pričom zohľadnili stretnutia ministrov zahraničných vecí normandskej štvorky (Rusko, Nemecko, Ukrajina, Francúzsko) a konzultácie poradcov lídrov tohto zoskupenia.
“Ruský prezident opätovne potvrdil, že neexistuje alternatíva k balíku opatrení z roku 2015 ako základu politického urovnania domáceho ukrajinského konfliktu, a poukázal na dôležitosť zintenzívnenia vyjednávacieho úsilia v rámci minskej kontaktnej skupiny a normandského formátu,” uvádza sa na stránke Kremľa.
Podľa nej Putin v telefonáte vyjadril znepokojenie nad eskaláciou konfliktu v Donbase a rastúcim počtom civilných obetí po tom, čo ukrajinské ozbrojené sily začali ostreľovať región čoraz častejšie.
Putin a Porošenko si vymenili aj názory na ruskú iniciatívu zriadiť misiu OSN s cieľom chrániť členov Špeciálnej pozorovateľskej misie (SMM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajine. Diskutovali taktiež o výmene zadržaných osôb i o tom, že by ruských občanov zadržiavaných na Ukrajine a Ukrajincov zadržiavaných v Rusku navštívili ombudsmani z ich vlasti.
 
Príspevok Porošenko a Putin telefonicky diskutovali o Donbase i väzňoch zobrazený najskôr Hlavné správy.