Kyjev 7. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Shizuo Kambayashi)
 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že Rade národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) nariadil, aby uskutočnila mimoriadne zasadanie na odpor proti údajne chystanému ruskému „zásahu“ do nadchádzajúcich volieb na Ukrajine.

Na snímke Petro Porošenko

Ďalšie prezidentské a parlamentné voľby prebehnú na Ukrajine v jari a jeseni 2019. Rusko opakovane odmietalo obvinenia z pokusov o ovplyvnenie volieb v rôznych krajinách. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov ich označoval za absolútne nepodložené. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zase ohľadom údajných ruských zásahov do volieb v USA, Francúzsku a Nemecku zdôrazňoval, že fakty, ktoré by niečo také potvrdili, neexistujú.
„V budúcom roku nás, Ukrajinu, a mnoho našich partnerov čakajú dôležité voľby, ktoré rozhodnú o tempe a kvalite nášho rozvoja a spolupráce na strednodobú perspektívu. V Kyjeve, Bruseli, Washingtone a absolútnej väčšine západných hlavných miest vôbec nepochybujú o kremeľskej príprave na masívne zásahy do volebného procesu. Nariaďujem SNBO Ukrajiny, aby uskutočnila mimoriadne zasadanie na odpor proti zásahom do volieb,” napísal Porošenko v utorok na Facebooku.
Oznámil, že Kyjev sa s lídrami EÚ a USA dohodol na blízkej koordinácii úsilia a spolupráce na všetkých úrovniach.
 

Príspevok Porošenka znepokojil možný “zásah“ Ruska do ukrajinských volieb zobrazený najskôr Hlavné správy.