Kyjev 1. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 

Názor svetového spoločenstva o Ukrajine je silno poškodený vinou prezidenta Petra Porošenka. Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Jevhen Murajev to povedal na televíznej stanici NewsOne.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Poznamenal, že Porošenko a Ukrajina ako jeho štát mali ešte pred štyrmi rokmi „obrovskú dôveru”. „Dnes po Mníchovskej konferencii, po všetkých svetových zasadaniach, kde Porošenko zastupoval našu krajinu, je vidieť, že záujem upadá a Ukrajine už nikto neverí,” povedal Murajev.
Poslanec zdôraznil, že „v skutočnosti je to zlé”.
Murajev tiež negatívne okomentoval fungovanie Národného antikorupčného úradu Ukrajiny (NABU), ktorý podľa neho bol zriadený za peniaze a z iniciatívy USA. „Na jednej strane je nezávislý na prezidentovi, ale z druhé strany úplne závisí na zaoceánskom výbore. A oni budú robiť tu selektívnu politiku, ktorá bude v záujmoch USA,” myslí si poslanec.
V decembri 2017 veľvyslanectvo krajín G7 kritizovali fungovanie NABU a jeho riaditeľa Artema Sytnyka. Veľvyslanec Európskej únie na Ukrajine Hugues Mingarelli a britská diplomatka Judith Goughová dali úradu najavo, že je nutné pracovať „potichu”, a zdôraznili, že úrad „sa nesmie miešať do politiky”. Pritom veľvyslankyňa USA na Ukrajine Marie L. Yovanovitchová si na prácu úradu nesťažovala.
Skôr Ukrajina skoro prišla o bezvízový režim s Európskou úniou kvôli návrhu zákona, ktorý by obmedzil antikorupčné štruktúry krajiny. Jednou z hlavných podmienok zavedenia bezvízového režimu bolo splnenie rady podmienok. Medzi nimi bolo vytvorenie systému nezávislých antikorupčných štruktúr, ktoré sa zaoberajú vyšetrovaním zločinov vysokých úradníkov.
 

Príspevok Porošenka obvinili z podrývania reputácie Ukrajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.