Pôrodnosť v Číne opäť poklesla i napriek politiky dvojdetných rodín

Peking 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Greg Baker)

Pôrodnosť v Číne minulý rok poklesla i napriek uvoľneniu tamojšej rodinnej politiky, ktoré umožnilo všetkým rodičovským párom, aby mali aj druhé dieťa.
Ilustračné foto

Podľa údajov čínskeho Národného štatistického úradu, ktoré priniesla v piatok agentúra AP, zaznamenali vlani v celej krajine 17,2 milióna pôrodov, zatiaľ čo v predošlom roku ich bolo až 17,9 milióna. V prípade roka 2016 išlo o takmer osempercentný medziročný nárast, pričom takmer polovica z týchto detí sa narodila dvojiciam, ktoré už mali jedno dieťa.
Podľa AP sa však teraz javí, že predvlaňajší vzostup bol iba jednorazovou záležitosťou a rozhodovanie párov je ovplyvnené trendom neskorších sobášov a menších rodín, ako aj obavami z vysokých nákladov na výchovu detí.
Čína sa v roku 2015 vzdala tzv. politiky jedného dieťaťa v nádeji, že tým zvráti vývoj smerujúci k prestarnutiu spoločnosti. Štúdie však už vtedy predpovedali, že toto uvoľnenie zlepší vývoj pôrodnosti len v malej miere.
Čína má v súčasnosti takmer 1,4 miliardy obyvateľov a zostáva tak najľudnatejšou krajinou sveta. Očakáva sa, že do roku 2029 počet obyvateľov vzrastie až na 1,45 miliardy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)