Washington 7. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- David Karp)
 
Severná Kórea nepodnikla kroky vedúce k denuklearizácii. Vyhlásil to v utorok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton a jednoznačne zamietol myšlienku skorého stiahnutia sankcií uvalených na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), píše agentúra DPA

Na snímke John Bolton

“Spojené štáty konajú v súlade so singapurskou deklaráciou. To iba Severná Kórea nepodnikla podľa nás nevyhnutné kroky na denuklearizáciu,” konštatoval poradca pre stanicu Fox News.
Bolton narážal na spoločné vyhlásenie prezidenta USA Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una po ich júnovom summite v Singapure.
“Myšlienka, že zmiernime sankcie len preto, že tak povie Severná Kórea, nie je niečo, o čom by sa uvažovalo,” odpovedal na margo výziev Pchjongjangu. Zdôraznil, že Washington neustúpi, pokiaľ nedôjde k posunu ohľadne denuklearizácie.
Bolton ďalej pokračoval, že Severná Kórea by mala Spojeným štátom vrátiť telesné pozostatky všetkých vojakov USA a ich spojencov, nie len tie, ktoré vrátili nedávno.
“Pokiaľ si skutočne na polostrove prajú mier, ako to hovoria, môžu tak urobiť aj sami a nepotrebujú žiadne vyjednávanie,” uzavrel.
Spojené štáty sú podľa Boltona pripravené s Pchjongjangom podniknúť ďalšie rokovania na vysokej úrovni, v jadrovej otázke však treba napredovať.
 
Príspevok Poradca amerického prezidenta: KĽDR nepodnikla kroky k denuklearizácii zobrazený najskôr Hlavné správy.