Peking 15. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot Popular Mechanics)

„Rusko môže ukončiť svoju spoluprácu s USA a naopak začať spolupracovať s Čínou. Číže ruský aerokozmický sektor môže svoje projekty preniesť z USA do Číny“,“ uvádza sa v článku internetového portálu Popular Mechanics.

Na snímke titulok článku

„Táto nová stratégia sa môže stať historickým momentom pre ruský kozmický sektor. V oblasti aerokozmického priemyslu Rusko spolupracuje s USA už vyše 30 rokov. Avšak v ostatnom čase kvôli zhoršeniu vzťahov medzi Ruskom a USA Roskosmos začal hľadať cesty vlastného rozvoja v tejto oblasti. Nový projekt sa môže rozbehnúť hneď po tom, ako Medzinárodná kozmická stanica odíde „do dôchodku“. To sa môže začať niekde v rokoch 2024 – 2028,“ uvádza sa v článku.
Portál pripomína, že Moskva už dlhšie obdobie pripravuje projekty nezávislého pilotovaného kozmického objektu. Ide o vybudovanie menšej orbitálnej stanice a vytvorenie stálej základne na Mesiaci. Avšak ruská vláda potrebuje získať medzinárodného partnera – v priebehu najbližšieho obdobia.
V r. 2020 Čína mieni vyslať do vesmíru prvú viacmodulovú kozmickú stanicu – podobnú existujúcej ruskej orbitálnej stanice Mier. V ostatných rokoch čínska vláda vyzývala viaceré krajiny na spoluprácu. Je možné, že podobným partnerom sa stane Rusko.
Vladimír Putin komentoval spoluprácu Ruska a Číny a povedal, že Moskva podporuje mnohé rozhodnutia prijaté na poslednom zjazde Komunistickej strany Číny v oblasti hospodárstva. Podčiarkol, že Čína je strategickým partnerom Ruska, s ktorým Moskva bude rozširovať spoluprácu.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.