Moskva 19. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Hlavný vyšetrovací úrad Ruskej federácie v nedeľu oznámil, že pre obvinenia zo sprenevery zadržal zástupcu šéfa spoločnosti RKK Energija, poprednej firmy v kozmickom priemysle v Rusku. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ilustračné foto

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie uviedol, že zadržal Alexeja Beloborodova, zástupcu generálneho riaditeľa štátom ovládanej spoločnosti RKK Energija, a tiež jeho dvoch spolupracovníkov. Výbor dodal, že muži čelia obvineniam z pokusu o spreneveru, ale toto tvrdenie nespresnil.
Firma Energija je výrobcom pilotovaných kozmických lodí Sojuz a nákladných lodí Progress, ktoré dopravujú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) posádky a zásoby.
V posledných rokoch prenasleduje ruský vesmírny program séria neúspechov pri vystreľovaní rakiet a vynášaní družíc na obežnú dráhu, ako aj ďalších problémov, ktoré oslabili postavenie Ruska na medzinárodnom trhu s odpaľovaním komerčných satelitov.
Kremeľ preorganizoval riadenie agentúry Roskosmos, štátnej korporácie zodpovednej za ruský kozmický program, v snahe vyriešiť problémy v tomto priemysle.
 
Príspevok Popredného ruského predstaviteľa vesmírneho priemyslu obvinili zo sprenevery zobrazený najskôr Hlavné správy.