Bratislava 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Pravidlá pri miestnom poplatku za rozvoj by chceli upraviť poslanci Mosta-Híd, Smeru-SD aj opozičnej SaS. K príslušnej novele zákona totiž predložili v závere deviateho dňa 11. schôdze Národnej rady (NR) SR spolu osem pozmeňujúcich návrhov.

Na snímke opozičný poslanec Gábor Gál (Most-Híd)Na snímke opozičný poslanec Gábor Gál (Most-Híd)

Samotnú novelu zákona pritom predložila trojica poslancov Mosta-Híd Gábor Gál, Peter Antal a Péter Vörös. Chcú v nej zaviesť do praxe to, aby sa poplatok za rozvoj nevzťahoval na zateplenie bytového domu či údržbu stavby.

K novele však ešte v pléne Gál aj Tibor Bastrnák (Most-Híd) predložili pozmeňujúce návrhy. Poslanec Gál chce napríklad zo zákona vypustiť doterajšie oslobodenie od poplatku platné pre stavbu rodinného domu s výmerou do 150 štvorcových metrov.

Takéto oslobodenie rodinných domov je totiž podľa neho diskriminačné najmä vo vzťahu k stavebníkom bytov.

Zároveň poslanec navrhuje, aby sa poplatok za rozvoj netýkal stavieb slúžiacich na športové účely, ako sú športové haly, zimné či futbalové štadióny. Tieto stavby podľa neho obce nedokážu financovať zo svojich zdrojov, zavedenie poplatku pre ne by tak mohlo sťažiť rozvoj v oblasti športu.

Bastrnák zase navrhuje, aby sa poplatok za rozvoj nevzťahoval na skleníky do stanovenej výmery, a tým sa podporili malí a strední poľnohospodári.

Igor Choma (Smer-SD) chce napríklad vo svojom pozmeňujúcom návrhu určiť, aby sa poplatok za rozvoj vzťahoval aj na dodatočne legalizované stavby, na ktoré predtým nebolo vydané stavebné povolenie.

Zároveň chce zaviesť aj takzvanú odpočítateľnú položku v rozlohe 60 štvorcových metrov, ktorou sa zníži výmera podlahovej plochy jednoúčelovej stavby. V prípade viacúčelovej stavby sa takto zníži plocha s najväčším podielom na celkovej ploche stavby. Dôvodom takéto kroku je podľa poslanca spravodlivosť voči stavbám malého rozsahu.

Päť pozmeňujúcich návrhov k novele predložil opozičný poslanec SaS Miroslav Ivan. Navrhuje napríklad nové nastavenie sadzby poplatku za rozvoj. Doteraz je v rozpätí od 10 do 35 eur za štvorcový meter, zmeniť ho chce na 0 až 35 eur. Takýmto krokom sa podľa poslanca vyjde v ústrety obciam, ktoré chcú v niektorých svojich častiach výstavbu poplatkom zaťažiť a v iných podporiť.

Zároveň navrhuje, aby mali obce povinnosť zverejňovať výšku príjmov z poplatku za rozvoj a aj spôsob použitia týchto príjmov. Pôvodný zákon o poplatku za rozvoj schválil parlament koncom minulého roka a účinnosť nadobudol 1. novembra.  V rokovaní budú poslanci parlamentu pokračovať v stredu 7. decembra ďalšími neprerokovanými bodmi.