Melbourne 16. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Niekoľko krajín, ktoré sú pre turistov obľúbené, zavedú pre turistov nové dane, uvádza portál Lonely Planet. Pôjde o Japonsko, Portugalsko, Chorvátsko a Nový Zéland

Ilustračné foto

Daň aayonara (japonsky “dovidenia”)
Počnúc 7. januárom 2019 bude pre turistov a obyvateľov Japonska uložená nová daň za odchod z krajiny, 1 000 jenov (cca 7,7 EUR). Nemusíte však vykonávať samostatnú platbu, pretože daň sayonara bude automaticky zahrnutá v cene letenky.
Ako uviedla japonská národná turistická organizácia, novinka sa nebude týkať detí do dvoch rokov a tranzitných cestujúcich, ktorí trávia v Japonsku menej ako jeden deň.
Lonely Planet dodáva, že nadobudnuté finančné prostriedky budú vynaložené na zlepšenie turistickej infraštruktúry na letiskách, zvýšenie počtu viacjazyčných sprievodcov a na bezplatné Wi-Fi vo verejnej doprave.
 
O 25% viac
Chorvátsko, ktoré sa v posledných rokoch snaží regulovať tok turistov, zvýši dennú turistickú daň o 25% počas vrcholnej sezóny. To bude mať vplyv na všetky ubytovacie zariadenia, s výnimkou kempov, pre ktoré sa výška odpočtov nezmení.
Inovácia moc neovplyvní obsah peňaženky turistov. Daň sa zvýši asi o 8-10 kun, tj. o približne 1,35 EUR.
 
Cestovný ruch a ekológia
Nový Zéland však plánuje šokovať svojich hostí daňou 35 dolárov, ktorá bude účtovaná na hraniciach.
Platiť ju nemusia iba obyvatelia Austrálie a Tichomoria, to znamená, že sa bude týkať iba cestovateľov zo vzdialených krajín. Aktuálne návrh zákona prerokúvajú poslanci parlamentu a očakáva sa, že bude prijatý do polovice roku 2019. Získané prostriedky budú smerovať na rozvoj turistických a environmentálnych programov.
 
Jeden a pol eura za deň
Od roku 2019 tiež v portugalskom letovisku Algarve počas hlavnej sezóny, teda od marca do októbra, bude za každý deň pobytu účtovaných 1,5 eur.
Daň nemusia platiť cestujúci, ktorí žijú v hoteloch a ubytovniach viac ako sedem nocí, rovnako ako deti do 12 rokov. Sadzba dane bude rovnaká pre všetky nehnuteľnosti. Prostriedky budú použité na udržiavanie turistickej infraštruktúry.
 
Príspevok Poplatky za odchod z krajiny: V roku 2019 čakajú turistov nové dane zobrazený najskôr Hlavné správy.