Zvolen 29. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Doktorovi Necpálovi sa podarilo opísať výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa antidepresívom
Úspech zvolenského lekára Jána Necpála, ktorý liečil a podrobne popísal výnimočný prípad pacientky, ktorá sa predávkovala venlafaxínom, následkom čoho sa u nej prejavil opsoklonus myoklonus ataxia syndróm, si všimli aj renomované zahraničné médiá. Jeho prípad bol publikovaný v časopise Journal of the Neurological Sciences.
Ilustračné foto

Ako TASR informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú zvolenská nemocnica patrí, Necpál pracuje v nemocnici ako neurológ a vedie i ambulanciu pre parkinsonizmus a iné extrapyramídové poruchy. Počas svojej praxe sa mu podarilo opísať výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa antidepresívom s názvom venlafaxín, následkom čoho sa u nej prejavil tzv. opsoklonus myoklonus ataxia syndróm.
“Syndróm sa prejavuje nepravidelnými zášklbmi očí, končatín a poruchou koordinácie končatín a chôdze. Doteraz sa spájal takmer výlučne s detskými nádormi mozgu alebo infekciami centrálneho nervového systému,” uviedol k riešenému prípadu neurológ.
“Včasná a najmä správna diagnostika a terapia liečiteľných neurologických ochorení je naším prvoradým cieľom. Existuje však mnoho ochorení, ktoré patria do kategórie vzácnych ochorení. Ich diagnostika a liečba je často náročnejšia, no snaha a boj s nimi sú práve preto omnoho viac cenené zo strany pacientov a ich blízkych,” dodal.
Nemocnica Zvolen je spádovou oblasťou pre takmer 150.000 obyvateľov. Ročne je v nej hospitalizovaných približne 17.000 pacientov. Za prvý polrok 2017 mala nemocnica takmer 8600 ukončených hospitalizácií pacientov na lôžkových oddeleniach.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.