Ponuky na nové stíhačky chce mať MO SR vyhodnotené najneskôr do konca septembra

Bratislava 18. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – František Iván)

Ministerstvo obrany chce mať najneskôr do konca septembra pripravenú analýzu ponúk na nové stíhačky. Po stredajšom (14.6.) rokovaní vlády to uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Slovensko chce obmeniť stíhačky Mig-29, ktoré už dosluhujú
Na snímke bojové lietadlo JAS-39 Gripen

V súčasnosti podľa Gajdoša stále prebieha analýza ponúk. Ministerstvo ešte koncom minulého roka hovorilo o tom, že očakáva ponuky z viacerých krajín. Minister vtedy pripustil, že môžu prísť aj z krajín, ktoré nie sú členmi NATO. Slovensko pritom od marca 2015 rokuje aj so Švédmi o stíhačkách JAS-39 Gripen.
Po ukončení analýzy chce minister predložiť materiál na rokovanie vlády. Uznesenie vlády podľa jeho slov hovorí o termíne do konca septembra. “Do konca to určite bude, ale chceme skôr,” uviedol. Vládny kabinet koncom septembra minulého roka umožnil, aby ministerstvo mohlo rokovať nielen o prenájme letových hodín, ale aj o kúpe, prípadne lízingu stíhačiek.
Slovenská armáda má v súčasnosti vo výzbroji stíhačky Mig-29. Ich prevádzku zabezpečuje abonentná zmluva, ktorú predchádzajúce vedenie ministerstva predĺžilo, a to na obdobie troch rokov s možnosťou skrátenia o jeden rok. Údržba súčasných stíhačiek je tak zabezpečená do roku 2019.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)