Washington 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jo Jung-ho, Yonhap)
 

Americké vojenské námorníctvo dostalo do výzbroje novú jadrovú ponorku Colorado BB‐45. Submarina je prvou ponorkou, na ktorej je nainštalované neštandardné zariadenie. Vojaci budú ovládať prostriedky vonkajšieho pohľadu pomocou gamepadu od konzoli Xbox 360, uviedli noviny USA Today.

Ilustračné foto

Namiesto obvyklých trúbok a šošoviek periskopu je ponorka vybavená kamerami a monitormi schopnými otáčať sa o 360 stupňov. Pôvodne boli ovládané manipulátorom zhodným s vrtuľníkovým, ale posádke ponorky sa zdal ťažký a nešikovný. Okrem toho cena originálneho joysticku (pákového ovládača) činí 38 tisíc dolárov.
Behom ďalších testov sa vývojárska spoločnosť Lockheed Martin rozhodla pripojiť systém k herným gamepadom. Ukázalo sa, že ovládanie je jednoduché: operátori zvládli jeho detaily behom niekoľkých minút.
Ako vysvetlil kapitán lode Reed Koepp, zariadenie umožňuje vojakom ušetriť značné prostriedky i čas. Používať gamepad z hernej konzoly je možné takmer intuitívne. Okrem toho stojí iba 30 dolárov.
Informácie o tom, že americkí vojaci používajú gamepad od Xbox, sa objavili už v septembri 2017. O takej možnosti písal napríklad blog Engadget, venovaný technológiám, gadgetom a spotrebnej elektronike.
Prvýkrát sa gamepad od konzoly Microsoft objavil práve na USS Colorado BB-45. Podľa dostupných údajov chce americké vojenské námorníctvo modernizovať podľa podobného kľúča všetky ponorky triedy Virginia.
 

Príspevok Ponorka s gamepadom Xbox sa objavila vo výzbroji americkej flotily zobrazený najskôr Hlavné správy.