Drážďany 25. septembra 2018 (HSP/Foto:screenshot YouTube)
 
Včera, 24, sep. 2018, sa znova konalo stretnutie hnutia Pegida na Neumarkte v Drážďanoch – hlavnom meste odporu. Účelom je demonštrovať znov a znova proti neustálym nezmyslom vlády Angely Merkelovej.  A je ich zas veľa. Od násilia v meste Kothen cez prípad Maassen až po žiadosť aplikovať na učiteľov a úradníkov „politické školenia“ – zrejme podobné, ako bolo za bývalej komunistickej totality!

Na snímke účastníci

Všetko sa to deje na pozadí s nápisom „Proti islamizácii Nemecka“.
Vystriedalo sa pár rečníkov, zväčša s konkrétnymi nemeckými témami – napríklad výsmech posledného “prieskumu”, podľa ktorého bola Angela Merkelová vyhodnotená ako politik, na ktorého sú Nemci „najviac hrdí“.
Občas zaznievalo spoločné skandovanie „Widerstand!“  (odboj).
Po prejavoch sa dav ľudí vydal na okružný pochod mestom na čele s nápisom „Proti náboženským vojnám na území Nemecka“. Ak sa do Európy vpustí islam, náboženské vojny sú isté.
 

 
Politický význam a dosah Pegidy je dnes azda limitovaný, je to ale už dlhodobo trvajúce pravidelné stretnutie, kde môžu občania vyjadriť to, čo ich naozaj trápi. Autenticky, úprimne.
U nás žiadna Pegida nie je. Namiesto toho máme raz za rok festival politickej piesne Pohoda. Takmer rovnaký názov, úplne iné smerovanie.
Zrejme aj preto máme na námestiach len demonštrácie teľacej „Slušnej mládeže“. A nič proti tomu nerobíme.
 
Príspevok Pondelok patrí Pegide. V Drážďanoch sa zase demonštrovalo zobrazený najskôr Hlavné správy.