Mike Pompeo, archívna snímka Foto: TASR/AP

Ammán 30. apríla (TASR) – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok uviedol, že riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu zostáva prioritou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, i keď podľa neho nie je hlavnou príčinou nestability na Blízkom východe. Píše o tom agentúra AP.

Pompeo, ktorý je na návšteve Jordánska, tiež vyzval Palestínčanov, aby obnovili mierové rozhovory s Izraelom, pričom dodal že Spojené štáty sú otvorené riešeniu založenom na princípe dvoch štátov – izraelského a palestínskeho -, ktoré zároveň označil za „pravdepodobný výsledok“.

Americký minister zahraničných vecí však odmietol kritizovať Izrael za jeho zásahy proti demonštrantom na hraniciach židovského štátu s pásmom Gazy, kde za posledný mesiac pri streľbe ostrou muníciou zahynuli desiatky Palestínčanov a ďalšie stovky utrpeli zranenia.

Podľa Pompea Spojené štáty „plne podporujú“ právo Izraela brániť sa. Počas dvojdňovej návštevy Izraela a Jordánska sa Pompeo nestretol s nijakými palestínskymi predstaviteľmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR