Ammán 8. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Caballero-Reynolds)
 
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v nasledujúcich týždňoch zdvojnásobí svoje obchodné aj diplomatické úsilie s cieľom “vyvinúť na Irán skutočný tlak”, vyhlásil v utorok minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, ktorý začal v Jordánsku svoju cestu po Blízkom východe

Na snímke Mike Pompeo

Pompeo má na programe stretnutia s predstaviteľmi amerických spojencov v danom regióne vrátane Jordánska, Egyptu a niekoľkých krajín Perzského zálivu, s ktorými chce zladiť kroky Washingtonu ohľadom protiiránskej kampane, informuje tlačová agentúra AP. Pompeo sa v hlavnom meste Ammán stretol s jordánskym kráľom Abdalláhom II.
Jeho cesta prichádza na pozadí nejasností spojených s protirečivými vyjadreniami Trumpa a ďalších vysokopostavených amerických činiteľov o plánovanom stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie.
Trump v decembri prekvapujúco vyhlásil, že 2000 vojakov, ktorí na severovýchode Sýrie bojujú po boku kurdských síl proti extrémistom z teroristickej organizácie Islamský štát (IS), sa už čoskoro vráti domov. Detaily tohto kroku vrátane termínu však šéf Bieleho domu stále nezverejnil.
Pompeo v utorok potvrdil, že avizované stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie neskomplikuje protiiránsku kampaň Washingtonu. Dodal, že spojenci USA v danom regióne vrátane Jordánska súhlasia s tým, že Irán predstavuje pre predmetný región “obrovskú hrozbu”, informuje AP.
Trumpova administratíva v novembri obnovila sankcie voči Teheránu, ktoré boli stiahnuté na základe jadrovej dohody z roku 2015. Reštrikcie sa týkajú lodnej prepravy, ako aj finančného a energetického sektora iránskej ekonomiky. Ide už o druhý rad obnovených sankcií od vlaňajšieho mája, keď USA odstúpili od jadrovej dohody.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf na sociálnej sieti Twitter uviedol, že správanie Pompea a poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona “sa čoraz viac podobá na správanie neustále zlyhávajúcich psychotických stalkerov”. “USA v podstate zamieňajú skutočnú zahraničnú politiku za posadnutosť Iránom a iránofóbiu,” dodal.
 
Príspevok Pompeo začal cestu po Blízkom východe, hlavnou témou je Irán a Sýria zobrazený najskôr Hlavné správy.