Washington 15. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo pevne verí, že rokovania o denuklearizácii Severnej Kórey budú aj naďalej pokračovať. Reagoval tak na predošlé vyjadrenia Pchongjangu, ktorý zvažuje prerušenie diplomatických rozhovoroch. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

“Sme plní nádeje, že budeme môcť v rozhovoroch (so Severnou Kóreou) pokračovať,” povedal novinárom Pompeo. Dodal, že Spojené štáty očakávajú, že severokórejský vodca Kim Čong-un dodrží svoj záväzok voči Trumpovi a zachová moratórium na raketové a jadrové skúšky.
Námestníčka ministra zahraničných vecí KĽDR Čche Son-hui totiž na piatkovom stretnutí diplomatov a zástupcov zahraničných médií v Pchjongjangu poznamenala, že USA na nedávnom summite lídrov oboch krajín premrhali jedinečnú príležitosť.
Povedala, že Severná Kórea je hlboko sklamaná tým, že sa obe strany na summite Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa koncom februára v Hanoji na ničom nedohodli.
Pchjongjang podľa nej nemá v úmysle robiť ústupky ani pokračovať v rozhovoroch, pokiaľ Spojené štáty nezmenia svoje “politické kalkulácie” a nepodniknú opatrenia, ktoré budú úmerné ku krokom KĽDR, ako je 15-mesačné moratórium na odpaľovanie rakiet a nukleárne testy.
Druhý summit Trump-Kim, ktorý sa konal 27. a 28. februára vo vietnamskej metropole Hanoj, sa skončil predčasne. Americký prezident podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď severokórejský vodca údajne žiadal úplné zrušenie amerických sankcií uvalených na KĽDR.
 
Príspevok Pompeo vyjadril nádej, že rozhovory s KĽDR budú pokračovať zobrazený najskôr Hlavné správy.