Washington 26. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Martinez Monsivais)

Spojené štáty dostali z Iránu takmer 20.000 správ o protestoch, čomu predchádzala výzva, aby tamojší demonštranti vzdorovali obmedzeniam na internete. Oznámil to v utorok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Na snímke Mike Pompeo

„Doteraz sme prostredníctvom služieb Telegram dostali takmer 20.000 správ, videí, obrázkov a oznámení o zneužívaní zo strany režimu,“ citovala Pompea agentúra AFP.

„Odvážnym ľuďom v Iráne, ktorí odmietajú mlčať o približne 40 rokoch zneužívania vládnucim režimom, hovorím jednoducho toto: Spojené štáty americké vás počujú, podporujeme vás a naďalej budeme stáť pri vašom úsilí o svetlejšiu budúcnosť pre vašich ľudí a vašu veľkú krajinu,“ odkázal Pompeo štyri dni po tom, čo vyzval Iráncov, aby poskytli americkým úradom informácie s cieľom „odhaliť a potrestať zneužívanie“.

Podľa pondelňajšej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International iránske bezpečnostné sily zabili počas protestov, ktoré vypukli 15. novembra, viac ako 143 demonštrantov, dodala AFP.

Protesty v Iráne vypukli po oznámení zvýšenia cien benzínu až o 200 percent a rozšírili sa do najmenej 40 miest.

Iránska vláda drasticky obmedzila prístup občanov k internetu, čo bolo vysvetľované snahou zastaviť šírenie videozáznamov z násilných protestov.

Spojené štáty následne uvalili sankcie na iránskeho ministra informácií a komunikačných technológií Mohammada Azararího Džahromího v súvislosti s úlohou, ktorú zohral pri zavádzaní cenzúry internetu v Iráne.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj