Mexiko 14. júla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Moises Castillo)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívil v piatok Mexiko a stretol sa s tamojším novozvoleným prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom, ktorý sa ujme funkcie hlavy štátu začiatkom decembra. Ľavicový Obrador zaznamenal tento mesiac drvivé volebné víťazstvo

Na snímke nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador

Pompeo mu odovzdal odkaz od amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce posilniť a napraviť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, informuje agentúra Reuters. Obrador následne odovzdal Pompeovi vlastný list adresovaný Trumpovi, v ktorom predstavuje svoje plány na reštartovanie vzťahov Mexika a USA.
Obrador sa v ňom sústreďuje na otázky obchodu, imigrácie, rozvoja a bezpečnosti, potvrdil pobočník budúceho prezidenta Marcelo Ebrard, ktorý stretnutie Obradora s Pompeom označil za “úprimné, zdvorilé a srdečné”.
Trump rozhneval Mexičanov požiadavkami, aby sami financovali výstavbu pohraničného plota, ako aj svojimi výrokmi, že Mexiko nerobí nič pre zníženie ilegálnej imigrácie. Šéf Bieleho domu sa tiež zasadzuje o prepracovanie Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) v prospech Spojených štátov.
“Vieme, že na ceste medzi našimi krajinami sa vyskytlo niekoľko hrboľov, ale prezident Trump je odhodlaný zlepšiť a posilniť vzťahy medzi oboma národmi,” vyhlásil Pompeo na začiatku stretnutia s Obradorom.
Pompeova delegácia zahŕňala i Trumpovho zaťa a poradcu v jednej osobe Jareda Kushnera. Pompeo sa stretol aj s úradujúcim mexickým prezidentom Enriquem Peňom Nietom a svojím mexickým náprotivkom Luisom Videgarayom.
Obrador uviedol, že si praje dobré susedské vzťahy s USA. Jeho plány na boj proti drogovým kartelom vrátane zníženia bezpečnostnej spolupráce s USA by ho však mohli doviesť do sporov s Trumpom. Obrador tiež hodlá vyzvať Washington, aby pomohol zvýšiť životnú úroveň obyvateľov Mexika a celej Strednej Ameriky.
 
Príspevok Pompeo sa stretol s novozvoleným mexickým prezidentom Obradorom zobrazený najskôr Hlavné správy.