Mödlareuth 7. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Meyer)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo zavítal vo štvrtok počas svojej návštevy Nemecka do bavorskej obce Mödlareuth, kde v 80. rokoch slúžil ako vojak americkej armády. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Heiko Maas a Mike Pompeo

Obec Mödlareuth, ležiaca na pomedzí Bavorska a Durínska, dostala prezývku „Malý Berlín“, lebo jej stredom prechádzala kedysi tzv. železná opona.

Pompea v Mödlareuthe, kde žije asi 50 ľudí, privítal jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas.

Pompeov dvojdňový pobyt v Nemecku sa zameriava na 30. výročie pádu Berlínskeho múru.

Vo štvrtok Pompeo zavítal do Lipska, ktoré bolo na jeseň roku 1989 centrom protestov proti vtedajšiemu komunistickému režimu, a do mesta Halle, kde vyjadril podporu pozostalým a obetiam masovej streľby v blízkosti miestnej synagógy. Páchateľom útoku bol pravicový extrémista.

V piatok Pompea očakávajú v Berlíne, kde sa stretne s kancelárkou Angelou Merkelovou a členmi jej vlády. Očakáva sa, že budú rokovať o vývoji problému s iránskym jadrovým programom, o výdavkoch Nemecka na obranu, ktoré nedosahujú ciele NATO, alebo o pretrvávajúcich obchodných a rozpočtových prebytkoch Nemecka.

Agentúra AFP dodala, že obec Mödlareuth bola železnou oponou rozdelená 37 rokov a 23 rokov – od roku 1966 do roku 1989 – jej stredom prechádzal 700 metrov dlhý a 3,3 metra vysoký betónový múr so svetlometmi, ktorý bol strážený 24 hodín denne. Časť múru v dĺžke asi 100 metrov zostala v obci ako pamiatka, ktorá ročne priláka 70.000 návštevníkov.

Mike Pompeo, ktorý slúžil v Nemecku od roku 1986, bol jedným z amerických vojakov zodpovedných za stráženie hraníc medzi západným Nemeckom a východnou komunistickou NDR. V tejto súvislosti sa objavil aj v obci Mödlareuth, ktorej stredom z vôle mocností prechádzala hranica medzi Nemeckou spolkovou republikou a Nemeckou demokratickou republikou, takže severná časť obce patrila východnému Nemecku a južná západnému.

Agentúra AFP uviedla, že obec Mödlareut má aj v súčasnosti dvoch starostov, dve telefónne a poštové smerovacie čísla a v každej polovici sa hovorí odlišným dialektom nemčiny. V súčasnosti durínska časť obce patrí pod mesto Gefell, zatiaľ čo bavorská časť pod mesto Töpen.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj