Istanbul 16. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Julie Jacobson)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pricestoval v utorok do saudskoarabskej metropoly Rijád, kde sa stretne s tamojším kráľom Salmánom. Na sociálnej sieti Twitter to potvrdila hovorkyňa rezortu diplomacie USA Heather Nauertová

Na snímke vpravo americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Pompea vyslal do Rijádu americký prezident Donald Trump v súvislosti s prípadom zmiznutia novinára Džamála Chášukdžího. Saudskoarabský prispievateľ amerických novín The Washington Post zmizol na pôde konzulátu svojej krajiny v tureckom Istanbule 2. októbra. Prípad vniesol napätie do vzťahov Rijádu a Washingtonu, uviedla agentúra Reuters.
Budovu saudskoarabského konzulátu v Istanbule po tureckom vyšetrovacom tíme medzitým – po zhruba deviatich hodinách prehľadávania priestorov – opustili aj saudskoarabskí vyšetrovatelia.
Turecký tím s približne desiatimi vyšetrovateľmi opustil konzulát ako prvý. Zhruba o hodinu ho nasledoval turecký prokurátor a krátko po ňom aj saudskoarabský tím, ktorý odviezli tri vozidlá. Pred konzulát tiež pristavili štyri vozidlá súdnych orgánov, ktoré odviezli odobraté vzorky pôdy a kovové dvere zo záhrady, uviedli pre Reuters svedkovia prítomní na mieste.
Kým prebiehala prehliadka priestorov konzulátu, spravodajská televízia CNN a denník New York Times uviedli, že Saudská Arábia pripravuje priznanie, podľa ktorého k usmrteniu Chášukdžího došlo počas výsluchu, ktorý sa vymkol spod kontroly.
New York Times s odvolaním sa na zdroj oboznámený s plánmi Saudskej Arábie napísal, že výsluch alebo predvedenie Chášukdžího nariadil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. Saudskoarabská vláda bude podľa zdroja kryť korunného princa obvinením predstaviteľa tajných služieb z nepodarenej operácie.
Chášukdží patril medzi popredných kritikov vplyvného Muhammada bin Salmána. Novinár zmizol po tom, čo 2. októbra vstúpil do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si tam vyzdvihol dokumenty potrebné pre sobáš so svojou tureckou snúbenicou. Chášukdžího rodina v pondelok v písomnom vyhlásení vyzvala na nezávislé a nestranné vyšetrovanie okolností jeho zmiznutia.
Prípad vyvolal medzinárodné pobúrenie voči Saudskej Arábii. Viacero médií i manažérov odrieklo účasť na plánovanej konferencii o investíciách, ktorá by sa mala konať tento mesiac v Saudskej Arábii.
 
Príspevok Pompeo priletel do Rijádu, stretne sa s kráľom Salmánom zobrazený najskôr Hlavné správy.