Kábul 23. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)

Americký minister zahraničia Mike Pompeo pricestoval v pondelok do Kábulu na urgentnú návštevu, ktorej cieľom je oživiť stagnujúci mierový proces. Návšteva prichádza v čase pandémie koronavírusu a s ním súvisiacich cestovných obmedzení. Oficiálne návštevy z tohto dôvodu obmedzujú aj štátnici a svetoví lídri

Na snímke Mike Pompeo

Spojené štáty vo februári podpísali s miestnym hnutím Taliban mierovú dohodu, mierový proces však odvtedy viazne. Dôvodom je politický chaos v Afganistane, ktorý vznikol po prezidentských voľbách, keď sa obaja hlavní politickí konkurenti vyhlásili za hlavu štátu. Pompeo sa preto separátne stretol tak s prezidentom Ašrafom Ghaním, ako aj s jeho rivalom a bývalým predsedom vlády Abdulláhom Abdulláhom. V pláne je aj spoločné stretnutie so zjavným cieľom dosiahnuť možný kompromis. Spojené štáty platia Afganistanu do rozpočtu každoročne miliardy dolárov, čo dáva Pompeovi značný finančný vplyv pri vyjednávaní.

Prezidentské voľby v Afganistane sa konali 28. septembra minulého roku. Zverejnenie konečných výsledkov volieb však príslušné úrady opakovane odkladali z dôvodu obvinení zo zneužívania úradnej moci a pre technické problémy pri sčítavaní hlasov. Volebná komisia nakoniec vo februári označila za víťaza Ghaního, Abdulláh s tým však nesúhlasí a sám sa vyhlásil za víťaza. Táto patová situácia môže uvrhnúť krajinu do vážnej krízy a ohroziť tiež plánované mierové rokovania afganskej vlády s Talibanom.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj