Rijád 14. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Caballero-Reynolds)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol nútený prerušiť svoju pracovnú cestu po krajinách Blízkeho východu vzhľadom na úmrtie vo svojej rodine. S odvolaním sa na hovorcu rezortu o tom v pondelok informovala agentúra AFP

Na snímke Mike Pompeo

Hovorca Robert Palladino vo svojom vyhlásení pre médiá spresnil, že Pompeo sa vydá na cestu do USA po rokovaniach v Maskate, hlavnom meste sultanátu Omán.
V pondelok Pompeo absolvoval rokovania v Saudskej Arábii, ktorá bola jednou zo zastávok jeho cesty po krajinách Blízkeho východu, naplánovanej na osem dní. V rámci tohto turné Pompeo doteraz navštívil aj Jordánsko, Egypt, Irak, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Katar.
Prerušenie cesty z rodinných dôvodov znamená, že Pompeo nenavštívi Kuvajt, kam mal v pondelok odcestovať z Maskatu. Hovorca Palladino na margo toho uviedol, že šéf americkej diplomacie do Kuvajtu pocestuje vo vhodnom termíne v blízkej budúcnosti.
Pompeove rokovania v Saudskej Arábii – s kráľom Salmánom a korunným princom Muhammadom bin Salmánom – pútali veľkú pozornosť médií najmä pre politicky veľmi citlivú tému, ktorou je vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Pondelková Pompeova návšteva v Rijáde bola v poradí už druhou od tejto vraždy.
Predmetom rokovaní boli však aj iné závažné regionálne témy, a to najmä pretrvávajúce konflikty v Sýrii a Jemene.
 
Príspevok Pompeo prerušil cestu po Blízkom východe kvôli pohrebu v rodine zobrazený najskôr Hlavné správy.