Jeruzalem 1. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)
 
Iránske dokumenty, ktoré získal Izrael ukazujú, že Teherán “mal tajný jadrový program už roky”. Vyplýva to z vyhlásenia nového ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea, o ktorom v utorok informovala agentúra AP.

Na snímke Mike Pompeo

Pompeo povedal, že “mnohé z iránskych dokumentov preskúmal sám”. Doplnil tiež, že spisy, ktoré mali doposiaľ možnosť posúdiť americkí experti označili za pravé.
Teherán podľa šéfa americkej diplomacie teda klamal šiestim krajinám, s ktorými podpísal dohodu o svojom jadrovom programe a to znamená, že dohoda nebola založená na čestnosti a transparentnosti, ale na lžiach Iránu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok oznámil, že Irán oklamal svetové mocnosti pri podpise jadrovej dohody v roku 2015. Podľa jeho slov Izrael údajne nadobudol tajné dokumenty, ktoré svedčia o tom, že sa Teherán sa tajne snažil získať jadrové zbrane.
Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla 2015 k dohode o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
 
Príspevok Pompeo podporil obvinenia Izraela voči Iránu, niektoré dokumenty preskúmal sám zobrazený najskôr Hlavné správy.