Washington 23. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok vyhlásil, že na budúci týždeň odcestuje do Severnej Kórey, kde bude pokračovať v rokovaniach o zrušení programu Pchjongjangu na výrobu jadrových zbraní. Správu priniesla juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Na snímke Mike Pompeo

Pompeo informoval o svojom cestovnom pláne na ministerstve zahraničných vecí po tom, čo viceprezidenta automobilky Ford Stephena Bieguna vymenoval za osobitného splnomocnenca USA pre Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR).
Obaja odcestujú do KĽDR spolu, pričom pôjde už o štvrtú tohtoročnú návštevu Pompea v tejto komunistickej krajine. Najvyššie postavený americký diplomat neoznámil presný termín svojej cesty.
Vymenovanie Bieguna za osobitného splnomocnenca prišlo v rozhodujúcom čase pre vzťahy USA a KĽDR, keďže obe strany vedú rozhovory o detailoch realizovania dohody, ktorú dosiahli v júni americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un na historickom summite v Singapure.
Dohoda vyzýva na “úplnú denuklearizáciu” Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky zo strany USA. “Steve ako osobitný splnomocnenec bude viesť rokovania, aby v nich presadil diplomatické ciele našich spojencov a partnerov,” vyhlásil Pompeo na ministerstve.
Podľa webovej stránky automobilky Ford pracoval Biegun v rokoch 2001-2003 ako poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Predtým slúžil ako poradca členov Kongresu pre zahraničnú politiku.
Biegun má odísť z funkcie viceprezidenta pre medzinárodné vládne záležitosti v spoločnosti Ford koncom tohto mesiaca.
 
Príspevok Pompeo podnikne na budúci týždeň štvrtú cestu do Severnej Kórey zobrazený najskôr Hlavné správy.