Washington 22. mája 2020 (HSP/foxnews.com/Foto:HSP)

Minister zahraničných vecí Mike Pompeo skritizoval prísľub Číny že poskytne v priebehu dvoch rokov pomoc v hodnote 2 miliárd dolárov na boj proti následkom pandémie koronavírusu, pričom tento prísľub na brífingu v stredu nazval úbohým

Na snímke Mike Pompeo

„Tento mor nás stál 90 000 amerických životov. Od marca stratilo prácu viac ako 36 miliónov Američanov. Celosvetovo 300 000 životov“, povedal Pompeo a dodal, že náklady na pandémiu uvalené na svet zlyhaniami čínskej vlády môžu byť podľa odhadov až okolo 9 triliónov dolárov.

Na utorkovom zasadaní Svetového zdravotníckeho zhromaždenia čínsky prezident Si Ting ping uviedol, že Čína poskytne ekvivalent hodnoty 2 miliárd dolárov na pomoc pri hospodárskom a sociálnom rozvoji v rozvojových krajinách najviac postihnutých pandémiou.

Pompeo uviedol, že USA poskytli na výskum a humanitárnu pomoc 10 miliárd dolárov. „To pre porovnanie s čínskym prísľubom. Som zvedavý či ich niekedy uvidíme splniť tento záväzok“

Pompeo tiež odmietol tvrdenia Číny o „otvorenosti a transparentnosti“ po vypuknutí pandémie v čínskom meste Wu-chan.

„Prial by som si, aby to tak bolo. Je to už 142 dní, čo lekári v centrálnej nemocnici vo Wu-chane začali zdieľať informácie o víruse podobnom SARS“, povedal Pompeo na tlačovom brífingu ministerstva zahraničia.

„A predsa dnes … Peking naďalej odmieta vyšetrovateľom prístup k relevantným zariadeniam, zadržiava vzorky vírusov, cenzuruje informácie o pandémii v Číne.“

Neochotu povoliť externým vyšetrovateľom navštíviť laboratórium nachádzajúce sa vo Wu-chane, odkiaľ by mal vírus pochádzať, odsúdil aj prezident Donald Trump.

„Ak chce Čínska komunistická strana preukázať skutočnú otvorenosť a skutočnú transparentnosť, mohla by ľahko usporiadať tlačovú konferenciu ako je táto a dovoliť novinárom, aby sa ich opýtali na čokoľvek, čo by chceli,“ uviedol Pompeo na brífingu.

Zdroj