Jeruzalem 21. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abir Sultan)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok plánuje navštíviť Múr nárekov v Jeruzaleme po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, čo by znamenalo ukončenie dlhodobej diplomatickej praxe. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke zľava izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo stoja pri Múri nárekov v Starom meste Jeruzalema

Podľa dvoch bývalých amerických diplomatov toto miesto dosiaľ nenavštívil spolu s ministerským predsedom židovského štátu takýto vysoko postavený predstaviteľ USA a mohlo by sa to vnímať ako tiché schválenie suverenity Izraela nad touto lokalitou nachádzajúcou sa v anektovanom východnom Jeruzaleme.
Pompeova návšteva prichádza menej než tri týždne pre izraelskými voľbami do Knesetu, v ktorých Netanjahu čelí tvrdej konkurencii v podobe centristickej aliancie pod vedením bývalého vojenského činiteľa.
Donald Trump sa stal prvým úradujúcim americkým prezidentom, ktorý Múr nárekov, najposvätenejšie miesto judaizmu, navštívil v máji 2017. Jeho viceprezident Mike Pence taktiež zavítal k Múru nárekov počas svojej návštevy Izraela v januári 2018. Ani jedného z nich však nesprevádzali izraelskí lídri.
Izrael obsadil východný Jeruzalem počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a neskôr ho pripojil k svojmu územiu, čo medzinárodné spoločenstvo neuznalo. Izrael považuje celé mesto za svoju metropolu, zatiaľ čo Palestínčania vnímajú jeho východný sektor ako hlavné mesto svojho budúceho suverénneho štátu.
Trump v roku 2017 kontroverzne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a ohlásil, že tam z Tel Avivu presunie americkú ambasádu, čím porušil desaťročia platný medzinárodný konsenzus.
 
Príspevok Pompeo navštívi Múr nárekov s Netanjahuom v rozpore s diplomatickou praxou zobrazený najskôr Hlavné správy.