Washington 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odkázal v utorok dolnej komore Kongresu, že opozičná Demokratická strana sa pokúša “zastrašovať” a “šikanovať” zamestnancov jeho rezortu, a odmietol ako “neprípustnú” požiadavku, aby poskytli výpovede v začatom konaní proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktoré môže viesť k podaniu ústavnej žaloby. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP

Na snímke Mike Pompeo

Pompeo v liste výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci napísal, že predvolania pre piatich súčasných i bývalých pracovníkov rezortu diplomacie, ktoré vydali okrem tohto výboru aj výbory pre spravodajské služby a kontrolu, môžu byť chápané “len ako pokus zastrašovať, šikanovať a nevhodne zaobchádzať s týmito uznávanými profesionálmi z ministerstva zahraničných vecí”. Poukázal pritom na “hlboké procedurálne a právne nedostatky” týchto predvolaní.

Medzi osobami vyzvanými na poskytnutie výpovede v nasledujúcich dvoch týždňoch sú aj bývalá veľvyslankyňa spojených štátov na Ukrajine Marie “Masha” Yovanovitchová a doterajší osobitný predstaviteľ ministerstva pre Ukrajinu Kurt Volker, ktorý uplynulý piatok odstúpil z funkcie. Spomínané výbory s prevahou demokratov vyzvali na poskytnutie dokumentov v danej záležitosti aj samotného Pompea.

Predsedovia výborov mu stanovili lehotu do nadchádzajúceho piatka.

Proces smerujúci k tzv. impeachmentu voči Trumpovi sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora. Trump údajne vyvíjal nátlak na ukrajinských lídrov, aby “vytiahli špinu” na bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj