Washington 6. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
 

Americký minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že Washington bude pozorne sledovať, ako Pakistan využíva pomoc Medzinárodného menového fondu (MMF). Nechce, aby ju Islámábád použil pre splácanie pôžičiek Číne.

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

„Nemýľte sa, budeme pozorne sledovať, čo robí MMF,” povedal Pompeo vo vysielaní televízie CNBC. „Nie je žiadny dôvod, prečo by mali americké doláre ako súčasť financovania MMF ísť na záchranu čínskych veriteľov,” upozornil.
Toto vyhlásenie prišlo potom, čo Spojené štáty spustili Fond rozvojovej pomoci s kapitálom 113 miliónov dolárov, ktorý je určený krajinám v Indickom a Tichom oceáne. Fond, ktorý je spoločným projektom USA, Austrálie a Japonska, má podľa odborníkov konkurovať čínskemu projektu Jedno pásmo — jedna cesta.
Súčasťou Jedného pásma — jednej cesty je i infraštruktúrny projekt čínsko-pakistanského ekonomického koridoru, ktorého hodnota se pohybuje okolo 62 miliard dolárov. Doposiaľ čínske investície do infraštruktúry Pakistanu podporili rast HDP krajiny o 6 %.
No tieto projekty spôsobili i prepad pakistanskej meny voči doláru o 19 %, čo bolo zapríčinené importom čínskych strojov a zariadení. Zo strachu o stabilitu monetárneho systému Islámábád požiadal o finančnú pomoc. Ako uvádza portál South China Morning Post (SCMP), MMF je iba jednou z mnohých možností.
„Či to bude MMF, priateľ Pakistanu, predaj dlhopisov diaspore alebo niečo ďalšie, všetko sa rozhodne, až sa toho ujme vláda a budete to veľmi rýchle rozhodnutie,” uviedol pakistanský minister financií Asad Umar.
Podľa pakistanského analytika Nusraty Javeeda Pompeo svojim odkazom chcel povedať, že „pokiaľ chcete pomoc od MMF, tak už žiadny čínsko-pakistanský ekonomický koridor. V opačnom prípade idete k Číne”.
Dňa 25. júla v krajine prebehli parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila strana bývalého hráča kriketu Imrana Khana. V súčasnej dobe prebiehajú vyjednávania o zostavení vlády. Khan sa vyslovoval proti vojne s pakistanským Talibanom a staval sa proti americkým útokom pomocou dronov na území Pakistanu. Spolu s tým americký prezident Donald Trump v minulosti obviňoval Islamabad, že navzdory americkej vojenskej pomoci ukrýva na svojom území ozbrojencov z hnutia Taliban a Siete Haqqani.
 

Príspevok Pompeo hrozí Pakistanu kvôli pôžičkám MMF zobrazený najskôr Hlavné správy.