Budapešť 11. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Zsolt Szigetvary)
 
Nie je možné dovoliť, aby ruský prezident Vladimir Putin vrazil klin medzi priateľov USA a Severoatlantickú alianciu. Vyhlásil po schôdzke s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom -Pompeo, ktorý v maďarskom hlavnom meste začal svoje európske turné

Na snímke Mike Pompeo a Peter Szijjarto

Podľa spravodajského servera origo.hu Pompeo avizoval aktívnejšiu prítomnosť Spojených štátov v strednej Európe.
“Rusko a Čína nezdieľajú rovnaké tradície slobody, za ktoré bojovali Maďarsko a Spojené štáty,” povedal Pompeo, podľa ktorého sa Čína snaží vybudovať v Európe svoje predmostie.
Americký minister označil za neprijateľné, že sa USA držali ďaleko od oblasti strednej Európy.
“Skúsime v tomto regióne posilniť obchodné vzťahy,” oznámil Pompeo s poznámkou, že kde Spojené štáty nekonajú, tam nedokážu ani uplatniť svoje záujmy. “Vzťahy so strednou Európou sú pre nás dôležité, vytvoríme dialóg,” dodal.
Podľa Szijjártóa sa začína obdobie znovubudovania tretieho piliera maďarsko-amerických vzťahov, ktorým sú politické vzťahy. Podotkol, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa a maďarská vláda majú podobné postoje v mnohých oblastiach života a že pre obe vlády je dôležitá ochrana hraníc i kresťanskej kultúry.
 
Pompeo sa stretol s predstaviteľmi občianskej sféry
Obavy o právny štát a postavenie občianskej sféry v Maďarsku: to boli hlavné témy popoludňajšej schôdzky predstaviteľov tejto sféry so šéfom americkej diplomacie Pompeom, ktorý v pondelok pricestoval na návštevu Budapešti
Spolupredsedníčka Maďarského helsinského výboru Márta Pardavi informovala amerického ministra o hrozbách týkajúcich sa deľby moci a nezávislosti justície v Maďarsku. Hovorila aj o opatreniach maďarskej vlády oslabujúcich právny štát, ale aj o zákonoch schválených v uplynulých rokoch, ktoré oslabujú demokraciu. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.
Výkonná riaditeľka Spoločnosti za občianske slobody (TASZ) Stefánia Kapronczayová zdôraznila dôležitosť existencie pluralitnej tlače pre demokraciu. Pompea informovala o priebežnom obmedzovaní slobody tlače a o centralizácii provládnych médií v Maďarsku.
“Propagandistické médiá často robia kampaň voči tým, ktorí majú iné postoje než vláda. Pritom v decembri založený provládny mediálny holding môže byť mimoriadne účinný v šírení dezinformácií,” upozornila Kapronczayová.
Riaditeľ občianskej organizácie K-Monitor Sándor Léderer priznal, že v uplynulej dekáde došlo k istému pokroku v oblasti potláčania korupcie. Zdôraznil ale, že politická korupcia je prepletená s celou ekonomikou a spoločnosť ju vníma ako vážny problém.
Pompeo sa podvečer stretol aj s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom.
 
Príspevok Pompeo avizoval aktívnejšiu prítomnosť USA v strednej Európe zobrazený najskôr Hlavné správy.