Bratislava 18. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Líder hnutia OĽANO Igor Matovič tvrdí, že nový návrh zákona o policajnom zbore, ktorý by mal zmeniť spôsob voľby policajného prezidenta, je len divadielkom. Tvrdí, že Smer má všade svojich ľudí, a tí zabetónujú nielen policajného prezidenta, ale aj všetkých krajských riaditeľov polície aj šéfa inšpekcie v ich pozíciách.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a predseda OĽaNO Igor Matovič (vľavo)

Ministerstvo vnútra prichádza s novelou zákona o policajnom zbore, ktorá by mala zmeniť spôsob voľby policajného prezidenta. Pán prezident Kiska už avizoval, že ten návrh bude vetovať. Aký je váš pohľad na túto vec?
Ja som veľmi rád, že pán prezident si myslí to isté, o čom my hovoríme už niekoľko týždňov. Že tu ide len o divadielko, ktoré na nás idú smeráci zahrať. Tvárili sa, že bude nový zákon a policajný prezident už bude volený nejako nezávislo. Lenže on bude volený tak, že Smer si vo volebnej komisii navolí šesť ľudí: jeden bude priamy nominant ministra vnútra, ďalší z policajnej inšpekcie, z odborov, z policajnej akadémie a podobne, a budeme sa tváriť, že zrazu už to je vybraný nezávislý človek.
Ale keď v komisii, ktorá má vyberať policajného prezidenta, zo siedmich ľudí má šesť Smer, tak znova to bude len človek Smeru. A najhoršie je, že takto zvoleného policajného prezidenta chcú nechať, aby tu vládol polícii až do roku 2026.mA ešte čo je nebezpečné, tak zároveň so zabetónovaním policajného prezidenta si chcú zabetónovať aj všetkých krajských riaditeľov polície aj šéfa inšpekcie.
Takže v podstate Kaliňák si iba vymyslel fintu, že najprv skartuje doklady o svojich rozkrádačkách a teraz si dosadí svojho policajného prezidenta do roku 2026, a aj ostatných policajných funkcionárov. A potom to dorazí tým, že si vymenujú ešte ústavných sudcov do roku 2031. A on si potom už len bude užívať najdrahšie hotely v Dubaji a spravodlivosť už na neho bude navždy krátka.
 
Pán prezident Kiska povedal, že už viac nebude kandidovať na prezidenta.
Treba to asi rešpektovať. Zároveň povedal, že zostane činný v politike, ak som to správne pochopil. Lenže treba si položiť rečnícku otázku, ako to chce urobiť, ak pred pár mesiacmi hovoril, že nebude zakladať politickú stranu a nebude kandidovať v parlamentných voľbách. A teraz povedal, že nebude kandidovať ani v prezidentských voľbách. Ako to teda chce urobiť? To sa veľmi ani nedá, si myslím. Takže buď poruší sľub, ktorý verejne dal, alebo si neviem predstaviť ako inak by mohol ostať verejne činný.
 
Možno sa pridá k niektorej z tých nových strán?
No ale ak nebude kandidovať, tak ako to prisľúbil, tak im nejako veľmi nepomôže.
 
Myslíte, že jeho oznámenie, že nebude kandidovať v ďalšom volebnom období na funkciu prezidenta SR, môže súvisieť so zasadnutím Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý práve v ten deň zasadal, aby riešil Kiskove finančné nezrovnalosti?
To neviem, na to sa treba spýtať pána Kisku. Verejne prezentoval, že sa chce viac venovať rodine, ale to mi tiež úplne nesedí. Ak by chcel nejako intenzívne vstúpiť do parlamentnej politiky, tak sa bude venovať rodine ešte päťkrát menej, než sa jej venoval ako prezident, pretože byť napríklad predsedom vlády je po pracovnej stránke asi o dosť náročnejšie, než byť prezidentom. Sám som zvedavý, pol roka si počkáme a uvidíme.
 
Vy ste takmer všetkým čelným predstaviteľom vládnej strany Smer prišli na nejaké kauzy, nemáte v tejto súvislosti na sklade niečo zaujímavé aj na pána prezidenta Kisku?
Ja som nedostal ohľadne neho žiadne informácie. Ak by som ich dostal, tak by som ich v pohode zverejnil. Mne je jedno, či to príde na toho alebo tamtoho. V tomto si myslím, že je majster Robert Fico. Ten vyhrabáva z daňových úradov dokumenty a zverejňuje ich tak, že ich posiela niekde z Ukrajiny.
 
Žiadne informácie o pánovi Kiskovi sa k vám teda nedostali? Na internete sa o ňom všeličo klebetí…
Neviem o tom. Ale to by aj mňa zaujímalo. To mi pošlite, ak budete mať niečo konkrétne.
Radi by sme pánovi Matovičovi splnili toto prianie, a preto vyzývame čitateľov, ak niekto má konkrétne informácie o konkrétnych kauzách pána prezidenta, ale aj iných politikov, prosíme, pošlite nám ich. Prepošleme ich pánovi Matovičovi, aby ich mohol riešiť podobne, ako to robí v prípade predstaviteľov vlády.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Pomôžme poslancovi Matovičovi odhaliť kauzy pána prezidenta zobrazený najskôr Hlavné správy.