Maryland 23. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

V dnešnej dobe drevo vo výrobe ustupuje odolnejším materiálom, ako je napríklad plast, kov alebo kompozit, pri ktorých je ich výroba väčšou záťažou pre životné prostredie. Preto sa vedci snažia “zahustiť” štruktúru tohto prírodného materiálu, aby zvýšili jeho pevnosť a odolnosť, informujú Lidovky.cz

Ilustračné foto

S revolučnou receptúrou teraz prichádza tím z Marylandskej univerzity v USA. Tento proces premení drevo na hmotu s veľkou pevnosťou. Tím vedený materiálovým inžinierom Liangbingom Huom varil niekoľko hodín rôzne druhy dreva v roztoku hydroxidu sódneho a siričitanu sódneho. Týmto postupom sa z dreva postupne čiastočne odstráni lignin a hermicelulóza, no celulóza ostane v dreve bez zmien.

Následne sa drevo lisuje celý deň pri teplote približne 100 °C. Pri tomto procese sa bunkové steny v dreve zrútia a v celulózových vláknach dôjde k chemickej reakcii, ktorá ich vzájomne prepojí. Vďaka tomu pevnosť dreva výrazne vzrastie.

Hu so svojimi spolupracovníkmi tak stlačili drevo na pätinu jeho pôvodnej hrúbky a hustota dreva vzrástla na trojnásobok. Sila potrebná na roztrhanie takéhoto materiálu vzrástla 11 krát, odpor, ktorý je potrebný na jeho ohnutie sa zvýšil dvadsaťkrát a odolnosť ku stlačeniu dokonca 50 krát. Výsledné drevo je aj tvrdšie a lepšie odoláva poškrabaniu a silným úderom. Experti tiež považujú za veľmi dôležitú zvýšenú odolnosť dreva voči vode.

Hu dokonca urobil test, pri ktorom použil preglejku, ktorá je vyrobená z piatich vrstiev tvrdeného dreva. Materiál s hrúbkou tri milimetre zastavil oceľový projektil s hmotnosťou 46 gramov, letiaci rýchlosťou 30 metrov za sekundu. Oproti spevnenému drevu stojí kevlar, ktorý sa používa na výrobu nepriestrelných viest dvadsaťkrát viac.