Soul 30. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Balazs Mohai)

Sedem Juhokórejčanov, ktorí v stredu večer prežili potopenie vyhliadkovej lode na Dunaji v maďarskej metropole Budapešť, uviedlo, že pomoc prišla príliš neskoro, keď čakali a triasli sa v mrazivej vode rieky v tme. Vo štvrtok o tom informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. Dodala, že turisti predtým navštívili aj iné krajiny vrátane Slovenska

Na snímke ľudia sa pozerajú z Margitinho mosta na záchranársku loď, ktorá používa sonar počas záchrannej operácie na Dunaji

Pri zrážke vyhliadkovej lode Hableány (Morská panna) s oveľa väčšou výletnou loďou na Dunaji priamo v centre Budapešti zahynulo sedem Juhokórejčanov a 21 ďalších je nezvestných.

“Prúd bol veľmi rýchly a ľudí unášalo preč, ale záchranný tím neprišiel,” povedala 31-ročná žena identifikovaná iba priezviskom Čongová pre agentúru Jonhap v budapeštianskom hoteli, kde preživších prijali.

Čongová s plačom uviedla, že si v čase zrážky práve robila na palube fotografie. Dodala: “Videla som približovať sa veľkú výletnú loď, ale nenapadlo mi, že vrazí do našej lode.”

Žena patrila k približne 20 cestujúcim, ktorí si z paluby fotografovali nočné mesto alebo sa pripravovali na vystúpenie z lode, keďže vyhliadková plavba sa blížila ku koncu.

Čongová sa pevne držala záchranného plaváka a hodila pripevnené lano 32-ročnej spolupasažierke Junovej. Obe ženy povedali, že im prúdom tiekli slzy, keď videli hlavy ďalších pasažierov vynárať sa z vody a znovu sa ponárať – bojovali o to, aby sa udržali na hladine.

“Loď sa ihneď naklonila a prevrátila,” dodala podľa agentúry AFP Junová, ktorá cestovala s matkou. Do niekoľkých sekúnd každý na palube spadol do rieky a približne desať ďalších pasažierov, ktorí zostali v kajute, už zrejme nemohlo uniknúť, doplnila Juová.

Turisti, väčšinou päťdesiatnici a šesťdesiatnici, boli na deväťdňovej ceste, v rámci ktorej navštívili Chorvátsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Najmladším pasažierom na palube potopenej lode bolo šesťročné dievčatko, cestujúce s matkou a starými rodičmi. Dieťa je stále nezvestné.
Preživší povedali, že záchranná operácia sa začala príliš neskoro, a položili aj otázku, či sa vôbec mala vyhliadková plavba v hustom lejaku konať.

“Záchranný tím, ktorý neskôr prišiel, len vyzdvihol z vody ľudí, ako napríklad mňa, ktorí sa už držali plavákov,” opísal situáciu 60-ročný preživší An.

Tragédia sa stala päť rokov po potopení trajektu Sewol v Južnej Kórei, keď zahynulo vyše 300 ľudí. Išlo o jednu z najtragickejších námorných katastrof v krajine.

Sewol vážiaci 6825 ton viezol 476 ľudí – väčšinu tvorili stredoškolskí študenti na školskom výlete. Trajekt sa potopil pri južnom pobreží krajiny v apríli 2014.

Takmer všetky obete boli deti, mnohé z nich pritom poslúchli príkazy, aby zostali vo svojich kajutách, ale plavidlo sa pomaly potápalo. Katastrofu pripísali smrtiacej kombinácii preťaženia nákladom, ilegálnej prestavby plavidla a zlého kormidlovania.

K vraku potopenej vyhliadkovej lode sa ponoril potápač

K vraku potopenej vyhliadkovej lode sa vo štvrtok ponoril potápač, informovala internetová stránka komerčnej televízie ATV. Cieľom operácie bolo preveriť stav potopenej lode. Odborníci počas dňa varovali, že hladina Dunaja je pre pretrvávajúce intenzívne dažde vysoká a ponor potápačov je pre silný prúd vody veľmi rizikový.

Predseda maďarskej vodnej záchranárskej služby VMSZ Sándor Bagyó uviedol, že záchranári už nehľadajú preživších, ale iba telá nezvestných.

Na miesto vraku priplával aj lodný žeriav, ktorý je schopný vyhliadkovú loď vyzdvihnúť z koryta rieky. Avšak vo vraku sú pravdepodobne ešte telá obetí, preto ho zatiaľ nemôžu vyzdvihnúť. Potápači ale môžu stráviť v ťažkých podmienkach iba niekoľko minút, proces vyzdvihnutia lode tak môže trvať aj niekoľko dní.

Rakúsko vo štvrtok na žiadosť maďarského krízového centra poslalo do Budapešti na pomoc pri pátraní po nezvestných pasažieroch desať potápačov špeciálnej jednotky Cobra, oznámil rakúsky rezort vnútra.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj