USA 7. decembra 2017 (HSP/RT/Foto:Pixabay)

Americká armáda patrí medzi popredných svetových donorov kontroverznej technológie na úpravu génov, ktorá môže negatívne zmeniť globálne ekosystémy. Emaily získané skupinami na ochranu životného prostredia dokazujú, že Pentagón tajne financoval štúdie “génového riadenia”.

Ilustračné foto

Viac ako 1 200 e-mailov získaných prostredníctvom skupiny ETC, ktorá sa zameriava na ekologické a poľnohospodárske otázky, priniesli nové svetlo do témy financovania výskumu génových mechanizmov vykonávaného agentúrou DARPA.

Ministerstvo obrany USA investovalo najmenej 100 miliónov dolárov do kontroverznej technológie známej ako “génové pohony” – o 35 miliónov dolárov viac, než sa predtým odhadovalo – čím sa americká armáda stala hlavným donorom a vývojárom génovej modifikácie.

Technológia je schopná spojiť vlákna DNA s cieľom vložiť, zmeniť alebo odstrániť cielené znaky a “riadiť” ich tým, že sa zabezpečí, aby všetci potomkovia cieľového organizmu zdedili zmenu. Zástancovia technológie na úpravu génov hovoria, že môže byť použitá napríklad na boj s komármi šírejúcimi maláriu. Kritici poukazujú na to, že táto metóda môže mať nepredvídateľné následky na životné prostredie.

“Môžete odstrániť vírusy alebo celú populáciu komára, ale to môže mať aj následné účinky na mnohé druhy, ktoré sú na nich závislé,” uviedol pre denník Guardian nemenovaný úradník OSN.

Pracovníci ETC varovali pred nebezpečenstvami, ktoré by technológia mohla predstavovať, ak by bola zneužitá ako biologická zbraň.

“Genetické jednotky sú silnou a nebezpečnou technológiou a potenciálnou biologickou zbraňou. Ak by boli takto použité, mohli by mať katastrofálne vplyvy na mier, potravinovú bezpečnosť a životné prostredie,” povedal Jim Thomas, spoluautor skupiny ETC. “Skutočnosť, že vývoj génov je teraz primárne financovaný a štruktúrovaný americkou armádou vyvoláva alarmujúce otázky,” dodal.

E-maily tiež odhalili, že skupina amerických vojenských poradcov vykonala dve klasifikované štúdie o editovaní genómu a génových mechanizmoch. Tajný výskum, ktorý sa zameral na potenciálnu vojenskú aplikáciu technológie génového pohonu a využitie génových mechanizmov v poľnohospodárstve, zahŕňal externý príspevok výkonného riaditeľa spoločnosti Monsanto.

Podpora a rozvoj génového riadenia získala podporu aj od nadácie Billa a Melindy Gatessovcov. Nadácia poskytla firme Emerging Ag 1,6 milióna dolárov na to, aby podporila Dohovor OSN o biologickej diverzite (CBD), kľúčový orgán pre riadenie génových mechanizmov.

V nadväznosti na výzvy v roku 2016 na globálne moratórium na používanie technológie génových pohonov si CBD vyžiadala príspevky od vedcov a odborníkov na online fóre. Podľa e-mailov, ktoré získala skupina ETC, firma Emerging Ag zamestnala viac ako 65 odborníkov, vrátane vysokého predstaviteľa Gatesovej nadácie, úradníka DARPA a vedcov, ktorí dostali finančné prostriedky z DARPA, v snahe tajne ovplyvniť orgán OSN.

Moratorium OSN na kontroverznú technológiu by zastavilo plán DARPA na testovanie geneticky modifikovaných komárov v Afrike. “Hoci sa uplatňujú náročné zdravotné podmienky, každá aplikácia takýchto výkonných technológií by mala podliehať najvyšším štandardom transparentnosti a zverejňovania informácií. Bohužiaľ, to sa nezdá byť pravdepodobné v tomto prípade,”povedal pre ETC Mariam Mayet, výkonný riaditeľ Afrického centra pre biodiverzitu. “Uvoľňovanie rizikových GM organizmov do prostredia týchto afrických krajín je nepríjemné a hlboko znepokojujúce.”

DARPA nie je žiadny orgán, ktorý by mohol zasahovať do materskej prírody v suverénnych afrických štátoch. V novembri oznámila vojenská výskumná agentúra plány na genetický inžiniering senzorov na rastlinnej báze ako techniku ​​analyzovania bojových podmienok.