Varšava 30. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber))
 
Poľský prezident Andrzej Duda sa nezúčastní na Pochode nezávislosti, ktorý 11. novembra vo Varšave organizujú viaceré nacionalistické organizácie.  Informoval o tom v pondelok Dudov hovorca. Toto oznámenie však nasledovalo po tom, ako Duda minulý piatok vyzýval občanov i verejných činiteľov Poľska, aby sa na kontroverznom podujatí zúčastnili

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Medzi organizátormi pochodu sú skupiny Všepoľská mládež, Národné hnutie, Národné obrodenie Poľska, či Radikálny národný tábor, pričom viaceré z nich nadviazali na antisemitské politické hnutia existujúce v Poľsku pred druhou svetovou vojnou. K organizátorom sa radí aj Národné hnutie (Ruch Narodowy – RN) – krajne pravicová strana, ktorá má v poľskom parlamente jedného poslanca.
Takzvaný Pochod nezávislosti sa koná pri príležitosti konca prvej svetovej vojny a obnovenia Poľska. Z tejto pôvodne malej akcie krajnej pravice sa postupne stalo jedno z najväčších zhromaždení neonacistov na svete.
Ako poznamenala agentúra AP, zmena Dudovho postoja k Pochodu nezávislosti je ďalším zmiešaným signálom vyslaným krajne pravicovým silám, ktorých podporu sa súčasné konzervatívne vedenie Poľska snaží získať, keďže v dôsledku svojej politiky prišlo o sympatie mnohých centristických voličov.
O zmene prezidentovho postoja k svojej účasti na pochode informoval v pondelok jeho hovorca Blažej Spychalski, pričom neuviedol konkrétny dôvod Dudovej neúčasti – povedal len, že prezident bude 11. novembra vyťažený účasťou na mnohých iných podujatiach.
Poľské médiá špekulovali, že Dudov nesúhlas s účasťou súvisí s podmienkami, ktoré stanovili organizátori. Tí však tvrdia, že netrvali na žiadnych podmienkach, voči ktorým mal Dudov tím námietky.
Poľský sociológ a šéf združenia Nikdy viac Rafal Pankowski, ktorý monitoruje extrémizmus v Poľsku, podľa agentúry AP uviedol, že aj keď už Duda oznámil, že sa na pochode nezúčastní, “narobil škodu už tým, že ho legitimizoval” svojím prvým vyjadrením podpory a výzvou na masovú účasť na ňom.
“Je neuveriteľné, ako mainstreamoví politici nemajú problém s extrémistami,” uviedol Pankowski.
 
Príspevok Poľský prezident sa nezúčastní na Pochodu nezávislosti zobrazený najskôr Hlavné správy.