Varšava 24. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Poľský prezident Andrzej Duda dnes povedal, že bude vetovať dva z troch návrhov zákonov z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorých cieľom je reforma poľského súdnictva.
Podľa agentúry AP sa tak Duda po prvý raz otvorene nezhodol s lídrom PiS Jaroslawom Kaczyňským. Duda je úzko spojený s PiS a od svojho nástupu do funkcie v roku 2015 podporoval program strany.
Poľský prezident Andrzej Duda počas vyhlásenia 24. júla 2017 vo Varšave

Tri kontroverzne vnímané návrhy zákonov o reforme poľskej justície schválili hlasmi strany PiS v uplynulých dňoch už obe komory poľského parlamentu – Sejm i Senát. Teraz čakajú už len na podpis prezidenta Andrzeja Dudu.
Tisícky Poliakov vyzvali v priebehu víkendu na protestných akciách nielen vo Varšave, ale aj ďalších mestách prezidenta Dudu, aby využil svoje právo a legislatívne normy vetoval. Varšava je aj pod tlakom Európskej únie, ktorá v súvislosti s najnovším vývojom v Poľsku už viackrát vyjadrila znepokojenie.
Odporcovia návrhu zákona o najvyššom súde vyčítajú, že umožní politikom, aby kontrolovali súdnu moc. Vzhľadom na to, že najvyšší súd v Poľsku rozhoduje o platnosti volieb, kritici zmien v justícii poukazujú na riziko, že ak by sa voľby neskončili v prospech PiS, mohol najvyšší súd – ak by bol pod kontrolou PiS – by ich mohol vyhlásiť za neplatné.
Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski aj premiérka Beata Szydlová tvrdia, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, keďže v ňom stále pôsobia ľudia z komunistických čias.
Legislatívu kritizujú aj lídri Európskej únie. Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans varoval, že Brusel je už veľmi blízko k tomu, aby pozastavil Poľsku hlasovacie práva v rozhodovacom procese EÚ z dôvodu porušenia princípov právneho štátu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.