Varšava 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alik Keplicz)

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že možno bude nerealistické trestať každého podľa nového zákona, ktorý zakazuje niektoré vyjadrenia o holokauste. Obzvlášť, ak ich niekto vysloví v zahraničí, povedal Duda podľa agentúry AP.
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Poľský prezident podpísal v utorok novelu zákona o tamojšom Ústave pamäti národa (IPN), ktorá vyvolala diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom. Zákon trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom.
Duda uviedol na stretnutí s Poliakmi, ktorí zachránili Židov, že v skutočnosti “nie je účelom niekoho trestať” a “v zmysle potrestania sa to možno ukáže nerealistické”, najmä ak takéto výroky zaznejú mimo Poľska. Dodal, že zákon je “signálom, že poľský štát vidí problém, ktorý zraňuje”.
Duda predtým avizoval, že podpísaný zákon následne pošle na posúdenie Ústavnému súdu, čím podľa agentúry AP necháva otvorenú možnosť, že ešte dôjde k jeho úprave.
Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia “poľské tábory smrti” a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.
V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, počítajúci s piatimi rokmi väzenia pre osoby, ktoré sa pokúsia “poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na Židoch”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.