Varšava 18. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Poľský prezident Andrzej Duda sa dnes postupne stretol s lídrami všetkých opozičných strán, čím chce pomôcť vyriešiť politickú krízu v krajine

V Poľsku sa už tretí deň po sebe konajú pred budovou parlamentu vo Varšave protivládne demonštrácie proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente.

Poľský prezident Andrzej DudaPoľský prezident Andrzej Duda

Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu. Prezident Duda, ktorý má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), vyjadril ešte v sobotu v súvislosti s touto situáciou hlboké obavy a oznámil, že sa ujme úlohy sprostredkovateľa v tomto spore.

Výbor na ochranu demokracie (KOD) zvolal na dnes manifest pred ústavným súdom, na ktorom sa účastníci protestu symbolicky lúčili s predsedom tejto inštitúcie Andrzejom Rzeplinskim. Mandát šéfa najvyššieho justičného orgánu v Poľsku, ktorý je v spore s vládnou stranou, sa končí v pondelok. Prítomným sa okrem iných politických osobností prihovoril bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

Demonštranti so zástavami Poľska a Európskej únie sa vzápätí presunuli pred parlament, kde sa v piatok začala podľa odborníkov dosiaľ najväčšia politická kríza v Poľsku za uplynulé roky.

Spoločne s protivládnou sa dnes vo Varšave konala aj provládna manifestácia. Podporovatelia poľskej vlády a súčasného politického smerovania svojej krajiny mávali pred prezidentským palácom bielo-čiernymi národnými zástavami. Vyjadrovali tiež svoju podporu prezidentovi Dudovi a jeho snahe viesť vyjednávanie o ukončení tejto situácie.

Poľskí opoziční poslanci v piatok protestovali proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente a zablokovali hlasovanie o rozpočte. Poslanci z vládnej strany PiS potom hlasovali v inej rokovacej sále, ale opozícia tvrdí, že to bolo nezákonné a požaduje v utorok opakovanie tohto hlasovania.

Skupina opozičných poslancov odvtedy blokuje rokovaciu sálu poľského parlamentu. V budove chcú zotrvať do utorka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.