Varšava 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dean Lewins)
 
Poľský prezident Andrzej Duda sa 18. septembra stretne v Bielom dome vo Washingtone s najvyšším predstaviteľom Spojených štátov, prezidentom Donaldom Trumpom. Predmetom ich rokovaní budú otázky bezpečnostnej politiky a hospodárskej spolupráce.

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Oficiálne zdroje vo Varšave potvrdili v utorok večer túto informáciu zo zámoria.
Ako na tlačovej konferencii uviedol šéf kabinetu hlavy štátu Krzysztof Szczerski, obaja prezidenti majú v pláne aj rozhovor medzi štyrmi očami. Andrzej Duda zavíta i do amerického Senátu a usporiada slávnostnú recepciu pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska.
Podľa Szczerského slov by prezidenti mali hovoriť aj o geopolitických otázkach, o dvojstrannej poľsko-americkej vojenskej spolupráci, ako aj o spojeneckej spolupráci v oblasti regionálnej i globálnej bezpečnosti. V hospodárskej oblasti by sa mali zamerať na rozšírenie dvojstrannej spolupráce a na sféru energetiky.
Za symbolický označil šéf kabinetu poľského prezidenta termín Dudovej cesty do zámoria, ktorá sa uskutoční krátko po schôdzke predstaviteľov strednej a východnej Európy v Bukurešti, ktorej cieľom je koordinácia hospodárskych záujmov.
Poľská i americká strana v oznámení o návšteve nezabudli pripomenúť pravidelnosť bilaterálnych rokovaní na najvyššej úrovni. Historická návšteva Donalda Trumpa vo Varšave sa uskutočnila vlani v júli.
 
Príspevok Poľský prezident Duda navštívi USA a v Bielom dome sa stretne s Trumpom zobrazený najskôr Hlavné správy.