Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu. Prezident Duda, ktorý má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), vyjadril ešte v sobotu v súvislosti s touto situáciou hlboké obavy a oznámil, že sa ujme úlohy sprostredkovateľa v tomto spore.

Výbor na ochranu demokracie (KOD) zvolal na dnes manifest pred ústavným súdom, na ktorom sa účastníci protestu symbolicky lúčili s predsedom tejto inštitúcie Andrzejom Rzeplinskim. Mandát šéfa najvyššieho justičného orgánu v Poľsku, ktorý je v spore s vládnou stranou, sa končí v pondelok. Prítomným sa okrem iných politických osobností prihovoril bývalý prezident Bronislaw Komorowski. Demonštranti so zástavami Poľska a Európskej únie sa vzápätí presunuli pred parlament, kde sa v piatok začala podľa odborníkov dosiaľ najväčšia politická kríza v Poľsku za uplynulé roky.

Spoločne s protivládnou sa dnes vo Varšave konala aj provládna manifestácia. Podporovatelia poľskej vlády a súčasného politického smerovania svojej krajiny mávali pred prezidentským palácom bielo-čiernymi národnými zástavami. Vyjadrovali tiež svoju podporu prezidentovi Dudovi a jeho snahe viesť vyjednávanie o ukončení tejto situácie.

Poľskí opoziční poslanci v piatok protestovali proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente a zablokovali hlasovanie o rozpočte. Poslanci z vládnej strany PiS potom hlasovali v inej rokovacej sále, ale opozícia tvrdí, že to bolo nezákonné a požaduje v utorok opakovanie tohto hlasovania. Skupina opozičných poslancov odvtedy blokuje rokovaciu sálu poľského parlamentu. V budove chcú zotrvať do utorka.

Demonštranti zablokovali kolónu s premiérkou či vstup na zámok Wawel

Skupina protivládnych demonštrantov zastavila dnes večer vo Varšave kolónu vozidiel s politikmi poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Výtržníkov odviedla polícia. Medzi politikmi v zastavenej kolóne sa nachádzala aj poľská premiérka Beata Szydlová. Už skôr v priebehu dneška demonštranti zastavili autokolónu s podpredsedom dolnej komory poľského parlamentu Ryszardom Terleckim. Aj túto situáciu riešili príslušníci bezpečnostných zložiek.

Niekoľko desiatok osôb blokovalo dnes tiež príjazdovú cestu na zámok Wawel v Krakove. Skandovali heslá ako „sloboda, rovnosť, demokracia“ či „solidarita s opozíciou“. Viacero z nich sedelo alebo ležalo na vozovke. Na mieste zasahovala polícia a demonštrantov odviedla násilím. „Porušenie ústavy a pošpinenie demokracie nepripustíme,“ uviedol médiám jeden z demonštrantov pri zámku Wawel. Muž, ktorý k tejto situácii prispel je líder PiS Jaroslaw Kaczyňski. „Chceme, aby vedel, že nie každému sa to páči,“ dodal.

Osemnásty deň každého mesiaca prichádza Jaroslaw Kaczyňski na krakovský zámok Wawel, aby tam položil kvety na hrob svojho tragicky zosnulého brata Lecha a jeho manželky Marie. V Poľsku sa už tretí deň po sebe konajú pred budovou parlamentu vo Varšave protivládne demonštrácie proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente. Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu.