Londýn/Berlín/Varšava 7. júla 2018 (HSP/Foto:screenshot YouTube)
 
V relácii britskej televízie Channel 4 si oponovali Dominik Tarczyński z poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť a nemecká slniečkarska politička Barbara Lochbihlerová zo strany Zelených. Venovali sa migračnej politike, pri ktorej to medzi nimi poriadne iskrilo. Nemecká slniečkarka ako zvyčajne argumentovala, že musíme byť humanisti, a preto treba Európu nechať zaplaviť imigrantmi. Poľský vlastenecký politik sa však voči tomu ostro ohradil a odvetil, že keď ich Nemecko tak veľmi chce, nech si ich zoberie všetkých.

Na kombosnímke vpravo Dominik Tarczyński z poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť a vľavo nemecká politička Barbara Lochbihlerová zo strany Zelených

Na začiatok položila moderátorka poľskému politikovi emotívne podfarbenú otázku, či necíti podiel viny na tom, že na lodiach, ktoré nechce nikto prijať sú stovky detí a tehotné ženy. Dominik Tarczyński odpovedal:
“V prvom rade by sa mali hanbiť ich rodičia, ktorí na to podľa môjho názoru nie sú zrelí. Tie deti tam nemajú byť. Nemali by svoje deti vystavovať riziku porušovania pravidiel.” Podľa Tarczyńskeho sú títo ľudia zväčša ekonomickí migranti a nie utečenci, a preto nevidí dôvod ich prijímať.
Slovo následne dostala nemecká vítačka Barbara Lochbihlerová zo strany Zelených, ktorá tvrdí, že rodičia týchto detí nenesú žiadnu vinu na tom, do akej nebezpečnej situácie ich dostali: “Je škandalózne, že politici hovoria, že je to zodpovednosť rodičov.
Slniečkarka samozrejme, “nezabudla” zahrať trochu na emotívnu nôtu: Videli sme brutálne snímky mŕtveho dieťaťa pri pobreží EÚ. Bolo to dieťa zo Sýrie.”
“Zelená” politička tvrdí, že väčšina imigrantov prichádzajúcich do Európy pochádza z krajín, v ktorých prebieha vojna.” Za týchto ľudí máme európsku zodpovednosť, naše vlády aj my občania, chrániť ich, aby sme urobili Európu prístupnú,” povedala  Lochbihlerová.
Okamžite ju však prerušil poľský vlastenecký politik Tarczyński, ktorý vyhlásil: “Tak si ich vezmite! Vezmite si ich všetkých!”
Nemecká slniečkarka však pokračovala ďalej a vyhlásila, že podporuje kancelárku Angelu Merkelovú v jej otvorenej migračnej politike. Tvrdí, že v roku 2015, keď vrcholila migračná vlna nemalo Nemecko dostatočné kapacity a štruktúry, preto bol z toho problém, no teraz je už všetko vyriešené a migrantov príjimať už môžu vo veľkom.
Poľský vlastenecký politik má však o migračnej politike úplne inú predstavu. Tvrdí, že je hrdý na to, že Poľsko neprijalo ani jedného imigranta :”Pokiaľ máte na mysli moslimskú nelegálnu migráciu , nikto, ani jeden nebude prijatý do Poľska . ”
Tarczyński ďalej tvrdí, že Poľsko prijalo 2 milióny Ukrajincov, s ktorými nemajú problém, no neprijmú ani jedného moslima a dodal: “Preto je Poľsko bezpečné. Preto sme nemali ani jeden teroristický útok. Pozrite sa na ulice v Poľsku. Môžete nás nazývať populistami, nacionalistami, rasistami, mňa to nezaujíma. Zaujíma ma moja rodina a moja krajina.”
Video si môžete pozrieť tu:
 

 
Samuel Gdovin
 
Príspevok Poľský politik naložil nemeckej slniečkarke zo strany Zelených, ktorá tvrdí, že za migrantov máme všetci “európsku zodpovednosť” zobrazený najskôr Hlavné správy.