Varšava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak dnes uviedol, že policajné jednotky a zátarasy budú pred poľským parlamentom dovtedy, kým bude pretrvávať hrozba vypuknutia násilností

Minister súčasne pripomenul udalosti z minulého piatka, keď sa proopoziční demonštranti snažili obmedzovať pohyb poslancov a blokovať vjazd ich áut do areálu parlamentu. Týchto ľudí dnes Blaszczak označil za “dobre vycvičených” a hovoril o nich ako o “barbaroch”.

Poľský minister vnútra Mariusz BlaszczakPoľský minister vnútra Mariusz Blaszczak

Denník Gazeta Wyborcza na svojej webovej stránke informoval, že do Varšavy boli stiahnuté posily polície i vojenskej polície. Tento stav minister Blaszczak oficiálne zdôvodňuje obavami v súvislosti s pondelkovým útokom v Berlíne, napísal denník. Najväčšia koncentrácia bezpečnostných zložiek je pritom práve v okolí budovy poľského parlamentu, Sejmu.

Poľsko zažíva od začiatku decembra politickú krízu, ktorá sa odohráva na pozadí hlasovania o návrhu nového rozpočtu na rok 2017, ktorý predložila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ako aj kvôli novým pravidlám, ktoré podľa opozície ohrozujú slobodu slova v krajine.

Minister vnútra dnes podľa agentúry PAP upozornil, že od minulého piatka sa v poľskej vnútornej politike toho “veľa zmenilo”. Protest opozície podľa neho utícha a stráca podporu verejnosti, o čom svedčí aj nízka účasť na utorkovej demonštrácii.

Poľský prezident Andrzej Duda totiž v pondelok po schôdzkach s vedením PiS oznámil, že tento politický subjekt sa zriekol návrhov na obmedzenie práce novinárov v parlamente.

Podľa poľského politológa Cezaryho Kalitu zavládlo na poľskej politickej scéne značné napätie. “Je spojené s nekompetentnosťou vlády, ktorá verí tomu, že vládne všetkému, pričom si neuvedomuje, že demokracia, to je ochrana menšín, a nie moc väčšiny,” konštatoval politológ, podľa ktorého je situácia v Poľsku čoraz nebezpečnejšia.