Varšava 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Varšava by mohla nadviazať dobré vzťahy s Moskvou, ale iba na úkor vlastnej bezpečnosti, oznámil poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz. Aby sa zabránilo Rusku v ďalšom presadzovaní svojej “revizionistické politiky“, Poliaci sa pokúšajú získať od USA trvalú vojenskú základňu, uviedol minister

Na snímke poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz

Zároveň uistil, že nikto na Západe ani nemal v pláne posúvať vojská na východ, kým Rusko nezasiahlo do situácie na Ukrajine.
Rusko si myslí, že naša politika je v rozpore s jeho životnými záujmami. Americká vojenská prítomnosť v tejto časti Európy, o ktorú sa usilujeme, by obmedzila možnosť Moskvy vykonávať revizionistickú politiku,povedal Jacek Czaputowicz a zdôraznil, že ak by sa Poľsko zrieklo svojho hlavného cieľa, zaistenia svojej bezpečnosti, potom by v zásade mohlo naladiť vzťahy s Ruskom.
Czaputowicz vysvetlil, že nikto v euroatlantickom spoločenstve by nepremýšľal o presune vojsk na východ, keby nedošlo k udalostiam z roku 2014 na Ukrajine. “Práve v tejto súvislosti sa Poľsko snaží zabezpečiť, aby v tejto časti Európy sídlilo viac amerických vojsk. A najlepšie, na trvalom základe, “dodal minister.
Podľa názoru politika, prítomnosť amerických vojsk v Poľsku neporušuje záväzky NATO voči Rusku a poznamenal, že Kongres USA môže tento projekt úplne podporiť. “Ako demokrati, tak aj republikáni, vnímajú Rusko ako hrozbu, a preto majú pozitívny postoj voči nášmu konaniu. Tento proces sa posúva dopredu,” uzavrel Czaputowicz.
 
Príspevok Poľský minister: Priateliť sa s Ruskom pre Poľsko znamená škodiť vlastným záujmom zobrazený najskôr Hlavné správy.