Varšava 23. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
Ja
Varšava by mohla nadviazať dobré vzťahy s Moskvou, ale iba na úkor vlastnej bezpečnosti, oznámil poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz. Aby sa zabránilo Rusku v jeho ďalšom presadzovaní jeho “revizionistickej politiky”, sa pokúšajú Poliaci získať od USA trvalú vojenskú základňu, uviedol minister.

Na snímke Jacek Czaputowicz

Zároveň uisti, že nikto na Západe nemal v pláne vyslať vojská na východ, pokiaľ Rusko nezasiahlo do situácie na Ukrajine.
“Rusko si myslí, že naša politika je v rozpore s jeho životnými záujmami. Americká vojenská prítomnosť v tejto časti Európy, o ktorú sa usilujeme, by obmedzila možnosti Moskvy  realizovať revizionistickú politiku,” uviedol acek Czaputowicz a zdôraznil, že pokiaľ by sa Poľsko zrieklo svojho hlavného cieľa, zaistiť svoju bezpečnosť, potom by v zásade mohla naladiť vzťahy s Ruskom.
Czaputowicz vysvetlil, že nikto v euroatlantickom spoločenstve by nepremýšľal o presune vojsk na východ, keby nedošlo k udalostiam v roku 2014 na Ukrajine. “Práve v tejto súvislosti sa Poľsko snaží zaistiť, aby bolo v tejto časti Európy viac amerických vojakov. A najlepšie natrvalo,” dodal.
Podľa názoru politika, prítomnosť amerických vojsk v Poľsku  neporušuje záväzky NATO  voči Rusku a poznamenal, že Kongres USA môže tento projekt úplne podporiť. “Ako demokrati, tak i republikáni vnímajú Rusko hrozbu a preto majú pozitívny postoj voči nášmu konaniu. Tento proces sa posúva dopredu,” uzavrel Czaputowicz.
 
Príspevok Poľský minister Czaputowicz: Priateliť sa s Ruskom znamená pre Poľsko škodiť vlastným záujmom zobrazený najskôr Hlavné správy.