Varšava 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: ASR/AP- Boleslawiec Artistic Handicrafts Cooperative via AP)
 
Odborníci z družstevného podniku v meste Boleslawiec na juhu Poľska dostali tajnú zákazku, ktorú splnili – pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) ručne vyrobili maľovaný riad s logom tejto špionážnej agentúry

Ručne maľovaný riad s logom americkej Ústrednej spravodajskej služžby (CIA), ktorý vyrobili odborníci z družžstevného podniku v meste Boleslawiec na juhu Poľska)

Helena Smoleňská ako šéfka podniku, ktorý vyrobil unikátnu súpravu, v piatok uviedla, že najťažšie na celej práci bolo, aby logo CIA na keramike malo správny tvar a správnu farbu a aby zároveň sedelo k modrému kvetinovému vzoru riadu.
Smoleňská dodala, že keramickú súpravu vyrobili “pred pár mesiacmi”, ale nie je si istá, čo presne inšpirovalo americkú CIA k tejto objednávke v podniku umeleckých remesiel v Boleslawieci. Ona to dáva do súvislosti s vlaňajšou návštevou amerických vojakov, umiestnených neďaleko, v ich podniku. Počas nej si totiž sami nadšene skúšali ozdobiť niekoľko hrnčekov na čaj.
CIA dala podniku povolenie, aby jeho zástupcovia pre médiá porozprávali o tejto súprave keramického riadu, informovala tlačová agentúra AP.
 
Príspevok Poľský družstevný podnik tajne vyrobil keramický riad pre CIA zobrazený najskôr Hlavné správy.