Washington 19. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Poľský prezident Andrzej Duda počas svojej návštevy Washingtonu žiadal amerického prezidenta Donalda Trumpa o vybudovanie americkej vojenskej základne v Poľsku. Dokonca za to chce Američanom zaplatiť dve miliardy dolárov. Prekonal tak v súťažnej disciplíne „zapredaj svoj národ“ aj také veličiny ako Biľak či Kiska.

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Poľský prezident už dlhšie žiada o posilnenie vojenskej prítomnosti USA v Poľsku z obavy, že by národné sily mohli krajinu oslobodiť z pevného náručia USA a posunúť ju k bližším vzťahom s Ruskou federáciou. Americký prezident Donald Trump poľskému Biľakovi a novinárom prisľúbil, že bude „veľmi vážne“ zvažovať posilnenie vojenskej prítomnosti USA v Poľsku. Podľa Trumpa je poľský návrh na posilnenie americkej vojenskej prítomnosti v tejto krajine „určite niečím, o čom sa budeme rozprávať“.
V súčasnosti je v Poľsku tritisíc amerických vojakov, ktorí sa striedajú na rotačnom princípe, čo je Poliakom málo a žiadajú výrazné zvýšenie ich počtu a ich trvalé umiestnenie. Ako na tlačovej konferencii po rokovaní s Dudom povedal americký prezident Donald Trump, Poľsko núka Američanom za vybudovanie novej vojenskej základne na jeho území dve miliardy dolárov.
V auguste 1968 napísalo niekoľko popredných politických predstaviteľov vtedajšieho Československa list Leonidovi Brežnevovi so žiadosťou o „bratskú pomoc“ „pred hrozbou kontrarevolúcie“, ktorý poslúžil ako zámienka na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska, ktorá zastavila proces Pražskej jari.
Arabská jar je názov pre vlnu rozsiahlych protestov, civilných nepokojov, povstaní až občianskych vojen, ktorá prebehla vo väčšine arabských štátov od decembra 2010 s primárnou aktivitou do roku 2012, pričom niektoré ozbrojené konflikty z Arabskej jari vyplývajúce ako sýrska a druhá líbyjská občianska vojna pretrvávajú až do súčasnosti. Celkovo si nepokoje v arabských krajinách doteraz vyžiadali približne 385 000 až 549 000 obetí vrátane najväčších konfliktov v Líbyi (vyše 30 000 mŕtvych) a v Sýrii (odhady SOHR až do 500 000 mŕtvych).
Wolfowitzova doktrína je materiál, ktorý bol prijatý ako hlavný princíp zahraničnej politiky USA na najbližšie storočie. Hovorí toto: „Naším prvým cieľom je zabrániť opätovnému objaveniu sa nového rivala a to buď na území bývalého Sovietskeho zväzu alebo inde. Toto je základná úvaha dominujúca novej regionálnej obrannej stratégii a vyžaduje snahu, aby sa zabránilo dominancii nepriateľských síl v regiónoch so zdrojmi, ktoré by mohli stačiť na vytvorenie globálnej moci.“
Ivan Lehotský
 
Príspevok Poľský Biľak sa chystá podpísať pozývací list na vybudovanie americkej vojenskej základne v Poľsku, aby odvrátil hrozbu proruskej kontrarevolúcie zobrazený najskôr Hlavné správy.