Poľsko vyzýva zahraničných Poliakov, aby hlásili prípady ohovárania vlasti

Varšava 15. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski vyzval Poliakov žijúcich v zahraničí, aby poľské úrady informovali o akýchkoľvek vyhláseniach, ktoré by mohli poškodzovať “dobré meno Poľska”. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.
Na snímke predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski

Vo svojom trojstranovom liste, ktorý kancelária predsedu Senátu rozposlala rozličným poľským organizáciám na celom svete, Karczewski vyzýva milióny ich členov, aby “zaznamenávali a reagovali” na prejavy protipoľských nálad, ako aj “vyhlásenia a názory poškodzujúce (dobré meno Poľska). Karczewski svojich krajanov v zahraničí zároveň vyzval, aby o takýchto incidentoch informovali poľské veľvyslanectvá, konzuláty a honorárne konzuláty v zahraničí.
Karczewskeho výzva, ktorá bola vo forme listu nedávno zverejnená aj na internetovej stránke poľského Senátu a vo štvrtok na ňu upozornili nemecké médiá, súvisí s nedávno prijatým kontroverzným zákonom, podľa ktorého je trestné verejne a nepravdivo pripisovať poľskému národu zločiny spáchané nacistickým Nemeckom v čase druhej svetovej vojny v rokoch 1939-45.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.