Varšava 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Cesta rokovania o rozmiestnení americkej vojenskej základne v Poľsku má zatiaľ ďaleko do konca, povedal Sputnika v pondelok poľský minister zahraničia Jacek Čaputovič

Ilustračné foto

“Rokovania pokračujú. Poľsko skutočne ponúklo nejaké investície do infraštruktúry, aby jednotky USA mohli byť rozmiestnené v Poľsku… rokovania prebiehajú, zatiaľ je ale ďaleko od konečných rozhodnutí,” povedal poľský minister zahraničia Jacek Čaputovič na fóre Centra pre analýzu európskej politiky. Minister poznamenal, že ide o otázku poľských investícií do poľskej infraštruktúry.
“Sme pripravení poskytnúť infraštruktúru, čo neznamená, že sme pripravení dať Američanom peniaze, nič také. Je to len investície na území Poľska do budov a infraštruktúry,” vysvetlil minister.
Prezident USA Donald Trump po rokovaní s prezidentom Poľska Andrzejom Dudom povedal, že USA stále zvažujú možnosť umiestniť v Poľsku trvalú americkú základňu, a Varšava je pripravená zaplatiť za to “miliardy a miliardy dolárov”. Duda opäť pripomenul, že Varšava dúfa, že vytvorí trvalú vojenskú základňu v Poľsku, a dokonca jej ponúkol dať meno Fort Trump. Predtým Poľsko ponúklo Spojeným štátom rozmiestniť na svojom území americkú obrnenú divíziu a bolo ochotné prevziať všetky spojené náklady vo výške okolo 1,5 – 2 miliardy dolárov. Návrh bol predložený mimo rámec NATO na dvojstrannom základe.

Príspevok Poľsko uviedlo, že je zatiaľ ďaleko od konca umiestnenia americkej základne v krajine zobrazený najskôr Hlavné správy.