Brusel/Varšava 8. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)

Podľa predsedu Európskej rady, Donalda Tuska sa konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť snaží dostať Poľsko preč z Európskej únie. Kaczynski a spol totiž už teraz ignorujú nariadenia EÚ a Tusk predpokladá , že to vyústi až do úplného spochybnenia členstva Poľska v Európskej únii.
Na snímke Donald Tusk

Predseda Európskej rady a bývalý poľský líder, Donald Tusk vyhlásil, že poľská vláda sa pripravuje na spochybnenie členstva krajiny v Európskej únii. Informoval o tom portál EUobserver.
Tusk ako príklad uviedol, že vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) ignorovala súdny príkaz EÚ na zastavenie výrubu stromov v silne chránenom lese Bialowierza.
Voči Poľsku sa tiež začalo právne konanie pre odmietnutie prijatia imigrantov a Brusel sa vyhráža Poľsku aj kvôli kontroverzným reformám v súdnictve.
“Dnes existuje otáznik o európskej budúcnosti Poľska,” povedal Donald Tusk.
“Skutočnosť, že rozhodnutie európskeho súdu je odmietané tak arogantne, je podľa môjho názoru dôkazom niečoho veľmi nebezpečného – je to zjavný pokus o to, aby sa Poľsko dostalo do konfliktu s Európskou úniou,” pokračoval.
“Je to ako úvod k oznámeniu, že Poľsko nepotrebuje Európsku úniu a tiež že Poľsko nie je pre EÚ potrebné. Obávam sa, že sme k tomuto okamihu bližšie,” povedal šéf Európskej rady.
Tusk si tiež myslí, že Poľská vládna strana zašla až tak ďaleko do konfliktu s inštitúciami EÚ, že dokonca aj jeho regionálny spojenec, Maďarsko, sa začalo dištancovať od Poľska v Rade EÚ.
“Existuje niekoľko tém, v ktorých sa správanie poľskej vlády javí ako veľmi kontroverzné … Takto to vníma celá EÚ a niekedy dokonca zahŕňa aj Budapešť. ”
Poľská vláda sa tiež pripravuje na požiadanie Nemecka o náhradu škôd v druhej svetovej vojne, čo by otvorilo nový front v konflikte s inštitúciami EÚ.
Samuel Gdovin