Varšava 20. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski sa opäť vyslovil proti myšlienke viacrýchlostnej EÚ

V rozhovore, ktorý dnes zverejnil poľský konzervatívny týždenník W Sieci, Kaczyňski uviedol, že Poľsko nemôže akceptovať viacrýchlostnú EÚ, pretože by to poškodilo jeho postavenie ako krajiny a mohlo by viesť dokonca k  vykázaniu Poľska z EÚ.

Ilustračné foto

Kaczyňski avizoval, že na tohtotýždňovom stretnutí šéfov štátov a vlád členských krajín Európskej únie pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv bude Poľsko obhajovať svoje záujmy s “plným odhodlaním.”

Kaczyňski v rozhovore reagoval na návrh lídrov Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska, ktorí v rámci tlmenia dôsledkov odchodu Británie z EÚ vyzvali vytvoriť v rámci EÚ skupiny členských štátov, ktoré by napredovali odlišným tempom.

Poľsko sa nedávno dostalo do ďalšieho sporu s EÚ, keď sa rozhodne postavilo proti návrhom ohľadom dvojrýchlostnej Európskej únie, ako aj proti znovuzvoleniu Donalda Tuska za predsedu Európskej rady.

Jadrom sporu o nomináciu Tuska bolo jeho konanie po tom, ako sa moci v Poľsku ujala strana PiS. Podľa Kaczyňského Tuskovo konanie bolo v rozpore s pravidlami, ktoré platia v rámci EÚ. Strana PiS obvinila Tuska z porušenia zásady neutrality voči členskému štátu, zapojenia sa do aktivít Európskej únie proti poľským záujmom, rovnako ako aj z podpory poľskej opozície.

Poľský vládny kabinet i PiS boli proti Tuskovmu znovuzvoleniu a navrhli svojho kandidáta, poľského europoslanca Jacka Saryusza-Wolského. Napriek odporu Poľska bol Tusk na nedávnom summite EÚ v Bruseli potvrdení vo funkcii šéfa Rady EÚ na ďalších 30 mesiacov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.